ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Merle Robert (*28.08.1908 - †28.03.2004)

­­­­

Smrt je mým řemeslem (4)

Román realisticky zobrazuje události v Německu v letech 1913-1945 pohledem nacistického pohlavára a mnohonásobného vraha.
Vypravěč, syn bohatého bavorského obchodníka, se měl stát na otcovo přání knězem, vstoupil však do armády a sloužil jako dragoun v Turecku. Po válce nemůže najít práci a přihlásí se tedy k nacistům. V roce 1923 je odsouzen do vězení za politickou vraždu v Porúří, okupovaném Francouzi. Po propuštění je jako zaměstnanec bohatého statkáře organizátorem nacistických bojůvek a konečně se stává důstojníkem SS v Dachau, odkud je přeložen do Osvětimi. Od roku 1942 je Rudolf Lang velitelem tohoto tábora, kde se v praxi zkoušejí metody masového vyvražďování lidí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze roku 2005. Z francouzského originálu La mort est mon métier přeložili Vlastimil a Jarmila Fialovi. Počet stran: 299. ISBN: 80-86938-11-5.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Sugestivní román, místy připomíná deník, působí velmi věcně až mrazivě.

DĚJ:

Kniha je vlastně zpovědí malého Rudolfa Langa, jenž je deprimován chováním svého otce, jenže po něm chce, aby se stal knězem a tím na sebe vzal hříchy celé rodiny. Tato profese Rudolfa však neláká a po incidentu na školním dvoře ztratí víru v Boha a náhradu nachází ve víře v Německo.

Po několika letech utíká na vojnu, což se mu ale na poprvé nepodaří, protože má pouze patnáct let. Jeho útěky nakonec přece jen slaví úspěch a Rudolf tak konečně nachází smysl svého života v přísném a organizovaném vojenském řádu. Účastní se několika bitev a nakonec po rozpuštění oddílu skončí nezaměstnaný a hladový. Vypíše se z církve a pomýšlí na sebevraždu, před tou ho ale zachrání členství ve straně, které mu dodává pocit sounáležitosti. Po nějaké době je Rudolf přeložen na statek barona von Jeseritze, který si jej velmi oblíbí a později mu nabídne celý statek, pokud si ho Rudolf opraví. Dále ho seznámí s Elsou, pozdější manželkou, jejichž seznamování a následný vztah je velmi studený.

Rudolfovi se statek opravit podaří a je nyní svým pánem. Pokračuje v politické činnosti. I když nesplňuje fyzické požadavky pro vstup do SS, je v jeho případě provedena výjimka. Po několika povýšeních dostává nové úkoly: má vést koncentrační tábor v Osvětimi a později musí vypracovat plán na vyvraždění co největšího množství Židů, protože právě oni jsou největším nebezpečím pro čistou árijskou rasu. Rudolf pro inspiraci objíždí řadu koncentráků a nakonec nechává vypracovat detailně propracovaný plán na plynové komory, kremační pece a veliké jámy, kde se likvidují těla práce neschopných Židů.

Nicméně válečný vývoj je pro Německo nepříznivý. Po definitivní porážce strana odklízí Rudolfa Langa do ústraní - na malý statek, kde se Rudolf stará o koně. Nakonec je ale přece jen polapen a ve Varšavě odsouzen. Má být pověšen na jedné ze šibenic, kterou dal sám vystavět pro vězně v Osvětimi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 09.03.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Merle - Smrt je mým řemeslem (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­