ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Merle Robert (*28.08.1908 - †28.03.2004)

­­­­

Víkend na Zuydcoote

Román z období boje u Dunkerque (v době 2. světové války).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo: Nakladatelství Naše vojsko
Místo a rok vydání: Praha, 1988
Literární žánr: válečný román

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Francie - Zuydcoote, Bray-Dunes (oblast Dunkerque) - během 2. světové války; začátek června 1940

DĚJ:

Za zuydcooteskou Sanou se rozkládá cosi jako tábor. Bylo zde mnoho vojáků - bez velitelů, bez výzbroje, všechny jednotky pohromadě. Tady prožíval válku i mladý Francouz Julien Maillat - spolu s přáteli Alexandrem, Dhérym a Piersonem si udělali z anglické sanitky maringotku, v níž přežívali.
V přístavu Bray-Dunes právě probíhá evakuace britských jednotek, a protože umí dobře anglicky, rozhodne se Maillat, že se pokusí dostat na některou loď. Když je na pláži mezi Angličany čekajícími na přepravu, zaútočí na ně Němci. Maillat se proto schová do garáže poblíž, kde se seznámí s dalším Francouzem Pinotem, kterého pošle se vzkazem za Alexandrem. Jakmile se situace uklidní, jde se umýt do protějšího domu, kde poznává mladičkou dívku Jeanne a její sestru Antoinettu. Odtud jde zpět na pláž, kde se za pomoci anglického kapitána Gabeta nalodí na jeden ze člunů přepravující vojáky na lodě. Několik minut po vyplutí se však na obloze objeví několik štuků a jeden z nich loď zasáhne. Maillat vyskočí a tím si zachrání život. Vrací se do Sany, kde se potkává i s Pinotem.
Druhý den se vrací zpět do Bray-Dunes - do domu Jeanne. Přijde právě ve chvíli, kdy se ji dva muži snaží znásilnit. Nejprve se s nimi pere, ale je slabý, a tak se vrací a oba zastřelí. Pokouší se přivést k vědomí dívku, která zatím omdlela. Znovu se začne ozývat protiletadlové dělostřelectvo, jdou se proto schovat do sklepa. Jakmile je opět klid, vrací se, odnáší mrtvoly a společně uklízí spoušť, která tu po nich zůstala. Maillat chce odejít, ale Jeanne ho přemlouvá, aby zůstal. On však nechce, snaží se ji ale přesvědčit, aby odešla z domu, protože je to tam nebezpečné. To zase odmítá ona. Vyznává mu lásku a nabízí se mu, on odmítá a chce odejít, pak ho ale posedne nějaká zvláštní touha a dívku znásilní. V Saně už na něj všichni čekají. Dozvídá se tam, že od nich odešel Dhéry a podobné plány má i Pinot. Maillat chce jít pro vodu na nádobí, ale zakopne a poraní si koleno, jde tam tedy Alexandr. Jenže na něj spadne granát a utrhne mu hlavu. Ostatní ho pochovají do nedokončeného zákopu a Maillat se rozhodne vrátit se k Jeanne a přesvědčit ji, aby odešla. Dívka s tím nakonec souhlasí, chce ale odejít až následující den. Maillat na to přistoupí, při jednom z výbuchů ale oba zahynou.

FORMA:

  • er-forma
  • spisovný jazyk, jednoduchá slovní zásoba
  • jednoduchá forma
  • staví na dialogu, častý vnitřní monolog
  • nepřímá charakteristika
  • minimum popisů, hodně asociací, fyzických pocitů
  • uzavřený konec

VLASTNÍ NÁZOR:

Od tohoto autora jsem četla již knihu Smrt je mým řemeslem, která mě nadchla. Proto jsem po tomto románu sahala s velkým očekáváním a musím říct, že jsem rozhodně nebyla zklamaná. Je to sice něco naprosto jiného, ale četla se také dobře. Obdivuji autorovu schopnost napsat knihu tak, že se naprosto dokonale dokáži vžít do pocitů postav.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andy, 24.07.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Merle - Víkend na ZuydcooteMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­