ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Merle Robert (*28.08.1908 - †28.03.2004)

­­­­

Malevil


Bibliografické údaje: Nakladatelství Svoboda, 1992, 474 stran
Význam: Sám autor považuje toto dílo za futurologický román, protože domněnka, kterou zde vyslovuje, není fantastická, ale možná.
Román byl také inspirací partě scifistů ze Svitav a z Březové - Franta Moravec, Honza Škorpík a Jindra Rozenkranc svůj scifiklub pojmenovali právě Malevil.
Literární druh, žánr: román
Námět: Život na "ostrově", který se zachránil před výbuchem bomby.

DĚJ:

Děj se odehrává ve Francii poblíž zámku Malevil a blízkém městečku La Roque. Tato oblast byla vždy považována za "zapadákov", a možná proto se po výbuchu této krajině skoro nic nestalo (Lidé přesně neví, co se stalo. Ve světě byly rozpory a jednou z domněnek je výbuch tzv. čisté lithiové pumy ve výšce 40 km nad Paříží.).
Hlavní hrdina a pozdější vůdce všech lidí, Emmanuel Comte, se před výbuchem uchýlil spolu se svými nejbližšími přáteli do sklepa, protože cítili strašné horko. Po pár dnech, po vyjití ze sklepení, si všichni mysleli, že se přiblížil konec, půda se zdála být nepoužitelná a všude vládlo nekonečné ticho. Před očima viděli jen suché pahýly stromů a sežehlou půdu. Po prozkoumání však svitla všem naděje, půda byla v pořádku, dokonce na zámku objevili i osivo, které jim v budoucnu poskytlo zdroj výživy. Z blízké vesničky se objevili obyvatelé, kteří byli schováni v katakombách a jiných prostranstvích.
S novými společníky přišly i nové problémy: boj o moc; společnost se rozdělila na dvě skupiny, na ty, co podporovali Emanuela a ti, co se seskupily, kolem místního agitátora Fulberta, šiřitele náboženských myšlenek. Zámek Malevil byl prohlášen za sídlo neřestí a bylo proti němu i tažení, nic z toho se nepovedlo, agitátor byl zabit a vše se vrátilo do původních kolejí.
Problémy však nekončí objevují se noví nepřátelé: žárem sežehnutí lidé, nejsou to už ale lidské bytosti. Chtějí jen jedno, chtějí jíst. Ve své zuřivosti zabili i duševně postiženého Moma, a tak byli nemilosrdně vybíjeni.
Lidé se naučili žít v této době, od traktorů a jiných strojů se postupně opustilo, a tak se lidé vrátili do doby "lepšího středověku". Nejdůležitějším pomocníkem člověka se stal kůň, který byl chován v nejvyšší vážnosti. Mohlo by se zdát, že lidé stali pralidmi, ale není to pravda, výuka psaní a počítání se přenáší i na další generace. Celý příběh končí idylicky - stromy začnou růst a objeví se i první ptáci, život se vrací, i když byl zničen.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Jak by vypadal svět po 3. světové válce.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Emmanuel Comte - Výrazná osobnost, rodilý vůdce. Díky své inteligenci udává kroky nové společnosti a díky němu člověk přežije. Musím zmínit, že se na konci z něho stane "nadčlověk", co všechny přesahuje a co má každou ženu, na kterou si vzpomene. Po jeho smrti se správy kraje chopil Collin (Malevilův přítel), jeho "vláda" nebyla moc dlouhá (byl stejně starý jako Malevil) a ani nijak skvělá (tyranie). Poté se štafety ujímá Thomas (mladý geofyzik), je mladší, neopotřebovaný a hlavně dobře sžitý s dobou.
Momo - Chlapec, který nebyl při smyslech, byl to však první člověk, který - i když podvědomně - dal obyvatelům zprávu o tom, co se ve světě vlastně stalo. Pořád chodil s rádiem, a jednou, právě před výbuchem se mu jeho rádio porouchalo. Lidé si mysleli, že ho porouchal, ale...rádiová stanice se výbuchem poškodila a přestala vysílat.
kněz Fulbert - V této osobě Merle nejspíš vyjádřil svůj vztah k církvi. Podle Merla ukazuje její povrchnost v krajních situacích. Protože po výbuchu se Fulbert pokoušel jakkoliv přežít, podváděl lidi (příděl jídla na osobu), klamal je, jen aby měl "co do huby".
Thomas - Inteligetní, je všude tam, kde je ho třeba a vždy si ví se vším rady. To on se rozhodne pro pokrok (výuku lidí), i když ví, jak může být pokroku zneužito (např. vyrobení bomby), je to ale optimista a věří v lepší zítřky.

VLASTNÍ NÁZOR:

Děj knihy byl napínavý, od začátku až do konce bylo proč si "kousat nehty", ale kniha mě zase až tak moc nenadchla, čekala sem od ní víc. Hlavně mě znechutily dlouhé popisy a neustálé boje.

PŘÍNOS DÍLA:

Čeho všeho je člověk schopen pro kousek chleba? Člověk je svou podstatou zvíře a to se dokonale projevilo právě v otázce hladu.

KOMPOZICE:

Kniha je psána formou deníku. Má 3 části. První a největší píše Emmanuel Comte, z počátku mi to připadalo, jako by psal vlastní životopis, ale po výbuchu se vše mění, děj knihy se víc zpomaluje a přibývá někdy až "přemrštěné" množství popisných pasáží. Druhá je zanedbatelná vůči první, jejím autorem je Colin, pokračovatel Emmanuela. A konečně třetím pokračovatelem je Thomas, rovněž se rozepíše jen na pár stránek a jeho větou "Můžeme tedy od nynějška hledět do budoucna s důvěrou. Pokud je ovšem 'důvěra' to pravé slovo." končí celá kniha.
Kniha byla věnována Fernandu Merlovi.

FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Měla jsem možnost zhlédnout i film, ten ve větší míře vůbec neodpovídal knize. Například film říká, že se pohroma stala jen v okolí Malevilu, na konci se dokonce objevují i vojáci, kteří zkoumají, co se vlastně stalo; kniha naopak mluví o pohromě, která se dotkla celého světa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ZiB, 03.04.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Merle - Malevil







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)