ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Merle Robert (*28.08.1908 - †28.03.2004)

­­­­

Smrt je mým řemeslem (3)

Román je životním příběhem Rudolfa Langa v rozmezí let 1913 až 1945, který během svého působení v koncentračních táborech dohlížel na smrt nespočtu lidí.

ÚVOD:

Jedná se o celosvětové proslulý životopisný román odehrávající se převážně v Německu za doby první a druhé světové války a meziválečného období. Autorem je francouzský spisovatel Robert Merle. První výtisk se objevil v roce 1952.

NÁMĚT KNIHY:

Živé svědectví o tom, jak fašistický režim zacházel s Židy a dalšími "podřadnými" národy, realisticky popisuje řešení židovské otázky z pohledu vedoucího koncentračního tábora.

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Slohový postup: vyprávěcí, popisný, ich-forma, čtivý, dobré zapojování historických fakt tak, aby to bavilo i čtenáře, které historie nezajímá.

POSTAVY:

Rudolf Lang - zfanatizovaný německý občan; nejdříve se měl věnovat teologii; našel zalíbení v nacistické ideologii
otec Rudolfa - přesný, nespravedlivý a přísný; Rudolfa naučil poslouchat na rozkaz

DĚJ:

Kniha nás zavádí do Rudolfova dětství a my s ním postupně vyrůstáme. Dopracuje se až na pozici vedoucího koncentračního tábora, kde na něj čeká veliký úkol - pomoc při řešení židovské otázky. On pouze plní rozkazy bez uvědomění hrůz, které způsobuje. Příběh končí soudem ve Varšavě a následnou popravou Rudolfa Langa.

VLASTNÍ NÁZOR:

Myslím, že tato kniha mnohým z nás i ostatním čtenářům umožnila nahlédnout na válku z jiného úhlu pohledu, než ji známe. S hlavní postavou prožíváme její život od mládí až do středního věku, kdy je zatčen spojeneckými armádami. Je znatelné, jak rodičovská výchova ovlivňuje a utváří tvář dítěte ve vlastní prospěch.

KONTEXT:

Román z válečného prostředí, realistické dílo, občas až lehce naturalistické, židovská tématika.

Podobní autoři a jejich díla:
Romain Rolland - Petr a Lucie
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol

Židovská tematika:
Lion Feuchtwanger - Židovka z Toleda
Arnošt Lustig - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
William Styron - Sophiina volba

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 02.09.2009

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Merle - Smrt je mým řemeslem (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­