ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Merle Robert (*28.08.1908 - †28.03.2004)

­­­­

Smrt je mým řemeslem (2)

Tento světoznámý román je sugestivní zpovědí Rudolfa Langa (ve skutečnosti Rudolfa Hoesse), který během svého působení v koncentračních táborech dohlížel na smrt nespočtu lidí. Na jedné straně milující otec a manžel se stal pro miliony lidí symbolem zla a smrti. Byl to muž, jenž postupně ztratil víru v boha, ale našel novou - v Německo.

  • prozaické dílo začínající v 2. desetiletí 20. století (1913) a končící 2 roky po ukončení 2. světové války (2. dubna 1947)
  • bezprostředně reaguje na hrůzy 2. světové války a zločiny spáchané v ideologii nacismu
  • z počátku situováno do německé křesťanské rodiny, posléze se přemisťuje střídavě do vojenského a civilního života
  • psáno ich-formou

OBSAH:

Román začíná v roce 1913 v Německu. Dvanáctiletý Rudolf Lang žije společně s matkou, sestrami, silně věřícím (až fanatickým) otcem a služkou. Navštěvuje křesťanskou školu, jeho otec ho vychovává velmi tvrdě a oznámí mu, že musí být knězem, aby vykoupil hříchy celé rodiny (ale hlavně svého otce). Rudolf ale kvůli incidentu na střední škole ztratí výru a chce být vojákem.
Poté co se dvakrát pokusí utéct na frontu, začne vypomáhat v nemocnici, kde mu jeden velitel za jeho oddanost rozkazům nabídne vojenskou službu, i přestože Rudolfovi ještě nebylo ani 16. Rudolfovým smyslem života se stane organizovanost a řád vojenského života. Účastní s několika bitev (jako poddůstojník v Turecku atd.), nakonec ale skončí ve vězení za přímou účast při popravě Kadowa.
Z vězení ho ale propustí o něco dříve. Práci však má špatnou, je hladový, vyčerpaný. Před sebevraždou ho zachrání až vstup do Národně socialistické německé strany dělníků (NSDAP). Po nějaké době je poslán na statek barona von Jeseritze, tam dělá podkoního. Nakonec dostane úkol zrenovovat starý rozbořený statek někde v bažinách. Von Jeseritze přinutí Rudolfa, aby se oženil, poté Rudolfovi statek věnuje. Rudolf a jeho žena Elsa hospodaří na statku, jak se dá, mají 3 děti. Rudolf mezitím trénuje jezdeckou údernou jednotku strany, stane se členem Bundu.
Za své organizační schopnosti je Rudolf Himmlerem pověřen úkolem založení a vedení koncentračního táboru v Osvětimi. Lang samozřejmě uposlechne rozkaz a s celou rodinou se přestěhují do Osvětimi. Po vybudování tábora dostane od Himmlera nový úkol: co nejefektivněji zlikvidovat Židy. Rudolf proto vybuduje plynové komory, Židům řekne, že jde o dezinfekční místnost, ve které se osprchují. Vše propracuje zcela automaticky.
Poté co Německo začíná jistě prohrávat, strana Rudolfa schová na zapadlý statek, kde se stará o koně. Nakonec ho ale dva američtí vojáci chytí, Rudolfa vydají po nějakém čase do Polska, kde je postaven před lidový soud ve Varšavě. Tam je odsouzen k oběšení na šibenici, kterou dal v Osvětimi postavit pro vězně.

ZÁVĚR A OSOBNÍ STANOVISKO:

Autor na jednu stranu odsuzuje nacistickou ideologii, ale na straně druhé popisuje tragický osud jednotlivce (Rudolfa Langa), který "jen" podlehl vojenskému režimu života a v důsledku toho "pouze uposlechl rozkaz od Himmlera". V knize je rozbor osobnosti Rudolfa Langa a jeho přechod z křesťanské víry na "víru nacismu".
Z nesčetných náznaků (Rudolfovy výbuchy hněvu, nekontrolovatelné záchvaty) lze usuzovat, že Lang byl mírně duševně narušený. A to že útěchu hledal v až chorobném dodržování organizovaného režimu mě v tom jen utvrzuje, neboť jeho záchvaty se dostavily právě, když narušil svůj zaběhnutý režim.
Kniha též poukazuje na Langovo velké negativní ovlivnění jeho otcem. Z celé knihy na mě ale hlavně sálá postupný úpadek a následná rezignace Langovy lidskosti a toho jak se z něj nakonec stal, ve své podstatě, "lidský robot na realizaci rozkazů", jenž nakonec postrádá vlastní uvažování.
Kniha je napsaná velmi sugestivně a čtenáře si k sobě upoutá do poslední věty, autor ukazuje nacismus z jiného úhlu pohledu, ale neobhajuje ho.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára Vodáková, 31.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Merle - Smrt je mým řemeslem (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­