ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Boulle Pierre (*20.02.1912 - †30.01.1994)

­­­­
Narodil se 20. února 1912 v jihofrancouzském Avignonu v rodině advokáta. Po středoškolských studiích odešel do Paříže na techniku a v roce 1934 ji ukončil jako inženýr elektrotechnik. Po vojenské službě pracoval v Clermont-Ferrandu, kde byl soustředěn francouzský gumárenský průmysl. Poté byl vyslán na kaučukovníkové plantáže do Malajska, kde zůstal 4 roky. Poznal tak zblízka život domorodců i život Evropanů v oblastech Dálného Východu. V Malajsku ho zastihla 2. světová válka, byl mobilizován a odvelen do Indočíny. Když ji obsadili Japonci, podařilo se mu vrátit se do Malajska a vstoupil do řad Francouzských svobodných vojsk bojujících v zahraničí proti okupantům své vlasti a jejich spojencům. Byl zajat francouzskými vichistickými oddíly, odsouzen vojenským tribunálem k doživotním nuceným pracím, prošel řadou vojenských vězení a internačních táborů, až byl v roce 1944 s pomocí partyzánů osvobozen. Poté se vrátil opět do předchozí kaučukové společnosti. V roce 1948 se definitivně rozhoduje věnovat se spisovatelské dráze.

V roce 1950 vydal svoji první knihu - William Conrad, která ale bohužel nezaznamenala větší ohlas. Větší literární úspěch sklidil až v roce 1952 s knihou Malajský zločin (Le sacrilege Malais), ve které líčí prostředí malajských kaučukovníkových plantáží v období stupňované racionalizace. Dále psal málo úspěšné romány, např. Tvář (La Face), Kat (Le bourreau), Zkouška bílých mužů (L’Epreuve des hommes blanc), Planeta opic (La planete des singes), která byla také zfilmována. Dalšími knihami jsou například Kanašimova zahrada (Le jardin de Kanashima) a Milosrdné příběhy (Histories charitables).
Jeho posledními knihami byly v roce 1983 povídky (už ne sci-fi) La baleine des Malovines a A nous deux, Satan!, vydaná v roce 1992.

Pouze dvě knihy se zařadily mezi velmi známé a jedny z nejžádanějších. Je to svazek novel nazvaný Absurdní povídky (Contes de l’absurde), na kterém kritika ocenila duchaplnost námětu, smysl pro humor a ironii, spisovatelskou uměřenost a vyzrálost. Byl za ně navržen na Velkou cenu za novelu, kterou také později dostal. Pro americké vydání byly ještě s povídkou E = mc2 sloučeny v jednu knihu pod názvem Dokonalý robot.
Druhou knihou, která se dostala do podvědomí veřejnosti a je neustále velmi žádanou, je kniha Most přes řeku Kwai, kterou vydal v roce 1952 a za kterou v témže roce dostal významnou francouzskou literární cenu Sainte-Beuva. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků a převedena i do rozhlasové a úspěšné filmové podoby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simona Ryšková, 25.03.2003

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Pierre Boulle







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)