ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boulle Pierre (*20.02.1912 - †30.01.1994)

­­­­

Planeta opic (4)

Lidský rod na planetě opic je odkázán k životu v polodivokých podmínkách, lidé nemají dar řeči a žijí kmenovým způsobem v pustinách jako opice.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2000. Z francouzského originálu La Planète des singes přeložil Josef Hajný. Počet stran: 166. ISBN: 80-7257-318-7.

OBSAH:

Vypravěčem je novinář Ulyxes Mérou. Spolu se svým přítelem profesorem Antellem a profesorovým žákem se vydává na cestu vesmírnou lodí, kterou profesor vynalezl. Dostávají se na planetu, kde nejprve v pralese narazí na lidi, kteří jsou ovšem tak primitivní, že připomínají spíše zvířata. Za čas se střetnou s opicemi, které naopak vytvořily vyspělou kulturu a loví lidi. Ulyxes je při lovu chycen a odvezen do ústavu, kde opice dělají na lidech podobné experimenty jako na Zemi lidé na opicích.

Ulyxesovi se podaří přesvědčit šimpanzici Ziru o tom, že není stejný primitiv jako ostatní lidé, ale je inteligentní. Zira mu pomáhá a postupem času ho dostane z ústavu. Ulyxes zjišťuje, že lidé tady původně byli také inteligentní a opice primitivní a že celá civilizace opic je v podstatě založená na napodobování toho, co dříve viděli u lidí.

Nakonec se Ulyxesovi podaří z planety opic dostat. S sebou bere Novu - ženu patřící mezi lidské primitivy, do které se zamiloval. Po příletu na Zemi zjišťuje, že i tady už vládnou opice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiřka, 11.10.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Boulle - Planeta opic (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)