ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boulle Pierre (*20.02.1912 - †30.01.1994)

­­­­

Planeta opic (4)

Lidský rod na planetě opic je odkázán k životu v polodivokých podmínkách, lidé nemají dar řeči a žijí kmenovým způsobem v pustinách jako opice.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2000. Z francouzského originálu La Planète des singes přeložil Josef Hajný. Počet stran: 166. ISBN: 80-7257-318-7.

OBSAH:

Vypravěčem je novinář Ulyxes Mérou. Spolu se svým přítelem profesorem Antellem a profesorovým žákem se vydává na cestu vesmírnou lodí, kterou profesor vynalezl. Dostávají se na planetu, kde nejprve v pralese narazí na lidi, kteří jsou ovšem tak primitivní, že připomínají spíše zvířata. Za čas se střetnou s opicemi, které naopak vytvořily vyspělou kulturu a loví lidi. Ulyxes je při lovu chycen a odvezen do ústavu, kde opice dělají na lidech podobné experimenty jako na Zemi lidé na opicích.

Ulyxesovi se podaří přesvědčit šimpanzici Ziru o tom, že není stejný primitiv jako ostatní lidé, ale je inteligentní. Zira mu pomáhá a postupem času ho dostane z ústavu. Ulyxes zjišťuje, že lidé tady původně byli také inteligentní a opice primitivní a že celá civilizace opic je v podstatě založená na napodobování toho, co dříve viděli u lidí.

Nakonec se Ulyxesovi podaří z planety opic dostat. S sebou bere Novu - ženu patřící mezi lidské primitivy, do které se zamiloval. Po příletu na Zemi zjišťuje, že i tady už vládnou opice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiřka, 11.10.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Boulle - Planeta opic (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­