ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boulle Pierre (*20.02.1912 - †30.01.1994)

   
­­­­

Most přes řeku Kwai (3)

Vzrušující příběh odehrávající se v exotickém prostředí japonského zajateckého tábora v thajské džungli. K absurdnosti vyvinutý smysl pro odpovědnost a kázeň přivede britského plukovníka, jehož vojáci stavějí strategicky důležitý most pro Japonce, až na pokraj zrady zájmů vlastního národa.

Britští zajatci v japonském zajateckém táboře na řece Kwai mají za úkol postavit most přes tuto řeku. Po něm povede železnice, po které budou Japonci dovážet materiál potřebný k dalšímu dobývání Barmy. Zajatcům v táboře velí plukovník Saitó, který přikáže, aby pracovali i britští důstojníci. Britský plukovník Nicholson pracovat odmítá, protože jeho funkcí v armádě je velet vojákům. Ostatní důstojníci po jeho vzoru odmítají pracovat také, a tak je Saitó nechá zavřít. Pro ostatní vojáky vymyslí nelidské způsoby zacházení, ale oni přesto dokážou sabotovat. Občas posunou kolíky vymezující trať, občas přímo na trať vysypou kolečko hlíny.
Když Saitó vidí, že práce se opožďují oproti původnímu termínu kvůli sabotážím, ustoupí a nechá britské důstojníky velet. Jeden z nich, původním povoláním architekt, při prohlídce zjistí, že most má být stavěn na nejbahnitějším místě a že se pod vahou vlaku propadne. Navrhne most přesunout o míli dál, kde břehy a dno nejsou tak bahnité. Saitó se skřípěním zubů povolí trasu pozměnit, a britský architekt navrhne největší a nejpevnější most, jaký je z prostředků džungle možný postavit. Vojáci pod vedením svých velitelů plní normu tak, že by most mohl být postaven ještě před závěrečným termínem. Jenže nejsou zvyklí na tropické počasí, jejich oslabené organismy napadají různé nemoci a oni po desítkách končí v polní nemocnici doktora Clintona. Saitó ze zoufalství nasadí na práci i svoje důstojníky, a práce jsou nakonec včas skončeny. Saitó uzná, že Nicholson nelhal, když sliboval, že vojáci pod jeho velením budou pracovat líp.
V Indii sledují britští důstojníci práci na trati. Chystají se zasadit zdrcující úder, a vyberou si most přes řeku Kwai, i kvůli nelidskému zacházení s britskými vojáky. V thajské džungli padákem seskočí tři důstojníci, kteří k mostním konstrukcím připevní výbušniny. Jeden z nich zůstane na nepřátelském břehu, aby mohl ovladačem schovaným v křoví most vyhodit do vzduchu. Další dva se přesunou na druhý břeh a mají případným ostřelováním odvést pozornost. Nepočítají ale s tím, že přes noc hladina řeky klesne a nad hladinou budou vykukovat náleže připevněné k mostním pilířům i kabel vedoucí k ovladači. Japonští důstojníci konající poslední kontroly si ničeho nevšimnou. Na poslední obchůzce uvidí plukovník Nicholson kabel vedoucí z vody. Spolu s plukovníkem Saitó se na něj jdou podívat; ze břehu Nicholson zjistí, že most je podminován. Důstojník, jenž měl na starosti ovladač výbušnin, zabije plukovníka Saitó a Nicholsonovi se snaží vysvětlit, že most podminovali, aby Japonci nemohli postupovat dál. Nicholson ho ale zabije, protože nechce nechat pošpinit svoji čest i čest svých vojáků, kteří most stavěli v tak nelidských podmínkách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 20.09.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Boulle - Most přes řeku Kwai (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)