ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boulle Pierre (*20.02.1912 - †30.01.1994)

­­­­

Most přes řeku Kwai (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Odeon, 126 stran, Praha

DOBA A MÍSTO DĚJE:

2. světová válka v Thajsku

HLAVNÍ POSTAVY:

Nicholson - britský plukovník, zásadový, čestný a poctivý člověk, ctižádostivý, hrdý na svůj národ, autoritativní
Saitó - japonský vedoucí, alkoholik, šikanuje, neumí si udržet autoritu
Shears, Joyce, Warden - angličtí vojáci, kteří chtějí zničit most

OBSAH:

Britští vojáci jsou ve válce zajati Japonci a mají postavit most přes řeku Kwai. Tento most je velmi strategický a důležitý pro japonské zájmy. Japonský plukovník Saitó nařídí všem Britům pracovat, ale plukovník Nicholson požaduje, aby mohl velet svému pluku. Je proto zavřený a mučený. Britští vojáci předstírají práci a záměrně vše kazí. Proto je Nicholson požádán, aby velel svým vojákům. Když se Nicholson ujímá velení, vojáci dělají dobrou práci. Japonci jsou v očích Evropanů žluté opice, které nemají žádné technické znalosti ani organizační schopnosti, proto se plánování mostu ujímají Britové. Nicholson považuje most za svoje dílo a je na něj pyšný, stejně tak jako na anglickou hrdost a důstojnost, kterou jeho vojáci prokazují. Práce je velmi těžká a náročná, vypukne mnoho chorob.
Mezitím Shears, Warden a nejmladší Joyce připravují dokonalý plán, jak most zničit. Když je most hotový, podminují ho. Bohužel ale klesající voda prozradí skrývané nálože. Když se plukovník Nicholson hrdě prochází po dokončeném mostě v den, kdy má být most odpálen při příjezdu vlaku, všimne se min, které jsou vidět na hladině řeky. Zavolá Saitóa. V tu chvíli se na Saitóa vrhne Joyce s dýkou a probodne mu hrdlo. Varuje Nicholsona a prozrazuje mu plán. Nicholson ale nechce utéci a nechce nechat vyhodit milovaný most do povětří. Volá o pomoc Japonce a uškrtí Joyce. Shears je také zabit. Warden zastřelí Nicholsona.

ZNAKY:

  • román
  • inspirovaný skutečnou událostí

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kontrast mezi dvěma názory a pohledy. Oba dva pohledy byly správné a emotivní. První z nich byl pohled Nicholsona, který chtěl dokázat anglickou morálku, vyspělost a hrdost. Nicholson je v románu považován téměř za blázna, ale přesto za svědomitého a čestného člověka. Druhý z nich reprezentují Warden, Shears a Joyce, kteří nechtějí dopustit, aby pomohli Japoncům dobývat další území v neprospěch jim samotným.
Absurditou a ironií v románu byla skutečnost, že během druhé světové války bojovali proti sobě lidé ze stejné země!

CITÁT Z KNIHY:

Něco neočekávaného se může stát vždycky, Wardene. Víte to stejně dobře jako já. Nevím, jaký skrytý zákon v tom je, ale ještě jsem nezažil případ, aby akce proběhla přesně podle připraveného plánu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zaujala mě myšlenka díla. Líbil se mi konec knížky, byl napínavý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 23.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Boulle - Most přes řeku Kwai (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)