ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boulle Pierre (*20.02.1912 - †30.01.1994)

   
­­­­

Most přes řeku Kwai (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Odeon, 126 stran, Praha

DOBA A MÍSTO DĚJE:

2. světová válka v Thajsku

HLAVNÍ POSTAVY:

Nicholson - britský plukovník, zásadový, čestný a poctivý člověk, ctižádostivý, hrdý na svůj národ, autoritativní
Saitó - japonský vedoucí, alkoholik, šikanuje, neumí si udržet autoritu
Shears, Joyce, Warden - angličtí vojáci, kteří chtějí zničit most

OBSAH:

Britští vojáci jsou ve válce zajati Japonci a mají postavit most přes řeku Kwai. Tento most je velmi strategický a důležitý pro japonské zájmy. Japonský plukovník Saitó nařídí všem Britům pracovat, ale plukovník Nicholson požaduje, aby mohl velet svému pluku. Je proto zavřený a mučený. Britští vojáci předstírají práci a záměrně vše kazí. Proto je Nicholson požádán, aby velel svým vojákům. Když se Nicholson ujímá velení, vojáci dělají dobrou práci. Japonci jsou v očích Evropanů žluté opice, které nemají žádné technické znalosti ani organizační schopnosti, proto se plánování mostu ujímají Britové. Nicholson považuje most za svoje dílo a je na něj pyšný, stejně tak jako na anglickou hrdost a důstojnost, kterou jeho vojáci prokazují. Práce je velmi těžká a náročná, vypukne mnoho chorob.
Mezitím Shears, Warden a nejmladší Joyce připravují dokonalý plán, jak most zničit. Když je most hotový, podminují ho. Bohužel ale klesající voda prozradí skrývané nálože. Když se plukovník Nicholson hrdě prochází po dokončeném mostě v den, kdy má být most odpálen při příjezdu vlaku, všimne se min, které jsou vidět na hladině řeky. Zavolá Saitóa. V tu chvíli se na Saitóa vrhne Joyce s dýkou a probodne mu hrdlo. Varuje Nicholsona a prozrazuje mu plán. Nicholson ale nechce utéci a nechce nechat vyhodit milovaný most do povětří. Volá o pomoc Japonce a uškrtí Joyce. Shears je také zabit. Warden zastřelí Nicholsona.

ZNAKY:

  • román
  • inspirovaný skutečnou událostí

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kontrast mezi dvěma názory a pohledy. Oba dva pohledy byly správné a emotivní. První z nich byl pohled Nicholsona, který chtěl dokázat anglickou morálku, vyspělost a hrdost. Nicholson je v románu považován téměř za blázna, ale přesto za svědomitého a čestného člověka. Druhý z nich reprezentují Warden, Shears a Joyce, kteří nechtějí dopustit, aby pomohli Japoncům dobývat další území v neprospěch jim samotným.
Absurditou a ironií v románu byla skutečnost, že během druhé světové války bojovali proti sobě lidé ze stejné země!

CITÁT Z KNIHY:

Něco neočekávaného se může stát vždycky, Wardene. Víte to stejně dobře jako já. Nevím, jaký skrytý zákon v tom je, ale ještě jsem nezažil případ, aby akce proběhla přesně podle připraveného plánu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zaujala mě myšlenka díla. Líbil se mi konec knížky, byl napínavý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 23.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Boulle - Most přes řeku Kwai (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­