ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boulle Pierre (*20.02.1912 - †30.01.1994)

   
­­­­

Most přes řeku Kwai

Kniha se odehrává roku 1943 během 2. světové války. Do zajateckého tábora uprostřed džungle na řece Kwai přibude další várka britských zajatců. Přestože jsou muži vyčerpaní cestou, pod vedením svého plukovníka Nicholsona nedávají znát svou únavu. Plukovník Nicholson je velice zásadový a poctivý člověk, který si dokáže svou autoritou a tvrdohlavostí získat obdiv u celého svého mužstva a tím i bezmeznou poslušnost.
Tábor je celý pod vedením japonského plukovníka Saitóa, který je znám svou zuřivostí, sklonům k alkoholu a pověstným trýzněním svých zajatců. Všichni zajatci jsou přiděleni na stavbu úseku železnice, která má ve vražedně krátkém termínu spojit Bangkok s Rangúnem. Součástí železnice je takém most přes řeku Kwai. Plukovník Saitó nařídí všem mužům, aby se podíleli na pracech. To se ale nelíbí britskému plukovníkovi Nicholsonovi a proto žádá, aby důstojníci nepracovali a pouze dohlíželi na práci svých mužů. To není dovoleno a plukovník je i s dalšími důstojníky uvězněn a týrán. Jeho muži zatím stavbu mostu nenápadně, ale za to účelně sabotují. Plukovník Saitó se snaží různými sadistickými tresty muže donutit k práci, ale to se mu nedaří. Proto je po nějaké době nucen ustoupit svým požadavkům a přistoupit na požadavky plukovníka Nicholsona.
Most je poté vyprojektován britským důstojníkem Reevsem, který se toho ujal když zjistil, že Japonci nemají plány žádné. Projekt byl vypracován do nejmenších detailů a stavba mohla začít. Plukovník Nicholson rozdělil muže tak, aby práce probíhaly systematicky a navazovaly na sebe, a proto stavba (kromě menších problémů, jako jsou malárie a různá zranění) probíhá podle plánů.
Mezitím z tábora uprchl zajatec jménem Shears, který vše nenápadně pozoroval z marodky. Později se sem na příkaz svého nadřízeného Greena vrací s jednotkou organizace "Force 316" (ve složení Shears, Joyce a Warden), která má za úkol most zničit při přejezdu prvního vlaku a způsobit tím co největší škody. Akce se pečlivě připravuje téměř po celou dobu stavby mostu do nejmenších detailů. Při jeho dostavení jednotka most podminuje a čeká na příjezd vlaku. Bohužel den před akcí v řece o několik stop klesne voda a nálože jsou následující ráno při poslední kontrole mostu objeveny plukovníkem Nicholsonem. Zavolá Saitóa a vše důkladně prozkoumají. Strhne se rvačka, při které ukrytý Joyce zabije plukovníka Saitóa a snaží se přesvědčit Nicholsona, aby se dal na jejich stranu. Nicholson se ale na Joyce vrhne a zabije jej. Most nakonec zůstává neporušen, pouze vykolejí vlak, který najede do pasti, kterou přichystal Warden.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simona Ryšková, 25.03.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Boulle - Most přes řeku KwaiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)