ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Boulle Pierre (*20.02.1912 - †30.01.1994)

­­­­

Planeta opic (2)

- sci-fi román

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Pierre Boulle, z francouzského originálu La Planète des singes (Paris 1963) přeložil Josef Šup a Josef Hajný, vydal Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., jako svou 4140. publikaci, Praha 1983.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v soustavě Betelgeuza (Alfa Orión), na planetě Soror, začíná na Zemi v roce 2500

HLAVNÍ POSTAVY:

Ulyxes Mérou, Nova, šimpanzi Zira a Kornélius

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

profesor Antelle, Arthur Levain, Sírius, orangutan Zaius, gorily Zoram a Zanam, šimpanzi Jinn a Phyllis

OBSAH:

Jinn a Phyllis se plaví ve vesmíru a objeví láhev, ve které se nachází několik listů papíru. Jinn tedy začne číst o příběhu Ulyxa.
Ulyxes se s profesorem, Arthurem a opicí Hektorem vydává k předaleké soustavě Betelgeuza, kde by mohl být život. Loď nechávají na oběžné dráze a sami se dostávají na zem. Kupodivu tu potkají lidi, kteří jim jsou velice podobní. Až na to, že neumí mluvit a zardousí Hektora. Později se Ulyxes, profesor a Arthur stávají "divokou zvěří", která je lovena gorilami. Arthur při lovu umírá a Ulyxes s profesorem se dostává do zajetí. Ulyxes se dostává až do biologické laboratoře, kterou vedou inteligentní opice ovládající celý svět. Ze začátku mu nikdo nevěří, že je jiný než ostatní lidé, dokud se neobjeví Zira, díky níž se naučí opičí řeč. Má i blízký vztah s ženou Novou, kterou jako první uviděl na této planetě.
Ulyxovi se nakonec podaří opice přesvědčit, že je lepší než ostatní lidé a má i určitá práva. Nova je ale s ním těhotná a orangutani začínají mít strach, že by se mohla zrodit nová rasa lidí, kteří by byli chytřejší než oni a nakonec by je zničili. Zira se snoubencem Kornéliem jsou Ulyxovými přáteli, a tak jemu, Nově a jejich dítěti Síriovi pomohou dostat se na loď, kterou sem Ulyxes přiletěl. Dostanou se až k Zemi i bez profesora, který se stal stejným jako ostatní lidé na planetě opic.
Když Ulyxes s Novou a Síriem vystoupí z lodi, čeká je překvapení. Lidé se vždy obávali, že by roboti nakonec mohli převzít vládu na Zemi. Nepřevzali ji však roboti, ale opice!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 07.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Boulle - Planeta opic (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)