ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Calderón de la Barca Pedro (*17.01.1600 - †25.05.1681)

   
­­­­
Celým jménem Pedro Calderón de la Barca Henao y Riaño. Byl největším španělským barokním dramatikem a básníkem.
Narodil se 17. ledna 1600 v Madridu. V mládí byl válečníkem, ale poslední roky svého života strávil v kněžském hábitu. Jelikož vyznával katolicismus a absolutismus, zpracoval dramaticky celý systém církevních idejí.
Zprvu navazoval na Lope de Vegu, avšak na rozdíl od něj rozvíjel své hry chladně logicky. Soustředil se na jednu postavu a její vnitřní problémy (rozumové, citové). Calderón byl, stejně jako Dante, básníkem, jenž ukazoval život člověka ve vztahu k celému světu. Dramatickou zápletku vytvářel většinou z tématu jako královská moc, čest nebo katolicismus.
Představuje vrchol španělské barokní literatury také tím, že napsal více než 200 dramat. Pozemské dění jako komedii řízenou Bohem ukázal v díle Velké divadlo světa (El grand teatro del mundo). V ostatních hrách čerpal náměty ze života, z dějin či mytologie a soustředil se na život hrdinů.
Další jeho známá díla jsou například Dáma skřítek (La dama duende), Kouzelný mág (El mágico prodigioso), Zalamejský rychtář (El alcalde de Zalamea), Dcera vichřice (La hija del aire). K vrcholu Calderónových děl patří hra Život je sen (La vida es un sueño), v níž řeší otázku smyslu a obsahu života, tedy předurčení a svobodné vůle. Odráží se zde krize renesanční kultury.
Pedro Calderón zemřel 25. května roku 1681 v Madridu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 05.11.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Pedro Calderón de la BarcaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­