ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Calderón de la Barca Pedro (*17.01.1600 - †25.05.1681)

­­­­
Las Glorias Nacionales, 1852 "D. Pedro Calderón de la Barca" (4013195639)

Celým jménem Pedro Calderón de la Barca Henao y Ria?o. Byl největším španělským barokním dramatikem a básníkem.

Narodil se 17. ledna 1600 v Madridu. V mládí byl válečníkem, ale poslední roky svého života strávil v kněžském hábitu. Jelikož vyznával katolicismus a absolutismus, zpracoval dramaticky celý systém církevních idejí.

Zprvu navazoval na Lope de Vegu, avšak na rozdíl od něj rozvíjel své hry chladně logicky. Soustředil se na jednu postavu a její vnitřní problémy (rozumové, citové). Calderón byl, stejně jako Dante, básníkem, jenž ukazoval život člověka ve vztahu k celému světu. Dramatickou zápletku vytvářel většinou z tématu jako královská moc, čest nebo katolicismus.

Představuje vrchol španělské barokní literatury také tím, že napsal více než 200 dramat. Pozemské dění jako komedii řízenou Bohem ukázal v díle Velké divadlo světa (El grand teatro del mundo). V ostatních hrách čerpal náměty ze života, z dějin či mytologie a soustředil se na život hrdinů.

Další jeho známá díla jsou například Dáma skřítek (La dama duende), Kouzelný mág (El mágico prodigioso), Zalamejský rychtář (nebo též Zalamejský soudce; El alcalde de Zalamea), Dcera vichřice (La hija del aire). K vrcholu Calderónových děl patří hra Život je sen (La vida es un sue?o), v níž řeší otázku smyslu a obsahu života, tedy předurčení a svobodné vůle. Odráží se zde krize renesanční kultury.

Pedro Calderón zemřel 25. května roku 1681 v Madridu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 05.11.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Pedro Calderón de la BarcaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)