ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Vega Carpio Lope Félix (*25.11.1562 - †27.08.1635)

­­­­
LopedeVega

Lope Félix de Vega Carpio se narodil 25. listopadu 1562 v Madridu v rodině řemeslníka. Již v dětství projevoval geniální vlohy, v pěti letech už prý veršoval. Navštěvoval jezuitskou kolej a ve dvanácti letech utekl z domova. Studoval teologii v Alcalá de Henares, potom asi i v Salamance, mezitím se přihlásil na vojenskou výpravu k Azorám. V roce 1581 se stal v pouhých osmnácti letech otcem nemanželské dcery Manuely. Její matkou byla doňa María de Aragón, dcera madridského pekaře, která později zemřela v klášteře. Pak se ale zamiloval do provdané herečky Eleny Osoriové. Byla dcerou principála divadelní společnosti Jeronima Velásqueze, jemuž Lope dával hrát své hry. Tento poměr ale skončil velkým skandálem, protože dotčený Lope dal po Madridu kolovat urážlivé verše, jež se dotýkaly cti Velásquezovy rodiny. Velásquez na něho podá žalobu a biřic jej vyvede přímo z hlediště. Lope je odsouzen k vyhoštění z Madridu na čtyři roky a z kastilského království na dva roky pod trestem smrti. Lope ale ve vězení svěří své "přítelkyni" Juaně de Ribera jisté kompromitující Eleniny dopisy. Při vězeňské prohlídce je u něho nalezeno "mnoho dopisů od žen" a na Velásquezovo odvolání je 5. února 1588 jeho trest zdvojnásoben. Později unese Isabelu de Urbina y Alderete, se kterou se 10. května 1588 ožení. Již před 29.5. vstupuje v Lisabonu do španělského loďstva, které se chystá do války s Anglií. Po porážce Španělů se vrací do Valencie, kterou si vybral za své vyhnanství. Zde se stane sekretářem vévody z Alby a pobývá s ním v Toledu a v Albě de Tormes. V roce 1595 umírá Isabela a rodina ze strany Eleny Osiriové mu odpouští, takže se vrací zpět do Madridu. Tam je ale brzy stíhán za konkubinát s vdovou Antoniou Trillo de Armenta. V dubnu 1598 se znovu ožení s Juanou de Guardo, dcerou bohatého obchodníka. Zamiluje se ale do krásné herečky Micaely de Luján. Střídavě žije v Madridu s Juanou a v Toledu, Seville i Madridu s Micaelou, s níž má pět dětí, celkem sedm spolu se dvěma s Micaelina manželství. V roce 1612 umírá Juanin syn Carlos Félix, kterého Lope velice miloval a o rok později umírá i Juana, prý utrápená žárlivostí. Roku 1613 vzplane krátkou vášní k herečce Jerónimě de Burgos a bydlí v jejím domě v Segovii. V roce 1614 Lope vstupuje do duchovního života, ale ženy jej přitahují dál a jeho životem se kmitne herečka Lucie Salcedová. Roku 1616 čtyřiapadesátiletý Lope prožije svoji poslední velkou lásku. Zamiluje se do vdané devětadvacetileté Marty de Nevares, s níž se mu v roce 1618 narodí dcera Antonia Clara. Ale Marta už roku 1632 umírá slepá a šílená a o tři roky později ho potká další neštěstí, když mu unesou jeho dceru Antonii Claru. Lope lituje svého života, chodí ošetřovat nemocné a každý pátek se bičuje. Ještě téhož roku 27. srpna 1635 zemře.

Lope Félix de Vega Carpio byl španělský renesanční dramatik, básník a prozaik zlatého věku španělského písemnictví. Zachovalo se asi 500 her, např. Fuente Ovejuna (Ovčí pramen) nebo El Perro del hortelano (Zahradníkův pes). Byl také autorem lyriky a epiky, pastýřských a dobrodružných románů a autobiografického románu Dorotea.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kleopatra, 02.03.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Lope Félix de Vega CarpioMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­