ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Calderón de la Barca Pedro (*17.01.1600 - †25.05.1681)

­­­­

Život je sen

Na cestu do Polska se vydává krásná Rosaura ozbrojena mečem, aby se pomstila svému milenci Astolfovi, který ji opustil kvůli infantce Estrelle. Na této pouti zabloudí v temných lesích a po dlouhém hledání úkrytu spatří věž, v níž je uvězněn mladík Sigismundo. Ten se sice narodil jako syn polského krále Basilia, ten jej však nechal takto uvěznit jako dítě, když se zalekl proroctví o chlapcově budoucí krutosti a nelidskosti.
Nyní jej tedy v tomto vězení hlídá Clotaldo, dvořan, jenž hlídá, aby se k princi nikdo nepřiblížil pod hrozbou smrti. Naneštěstí pozná v Rosauře svou dceru, které po otci zbyl pouze meč, a věren králi ji přivede ke dvoru zrovna v době, kdy se král Basil rozhodl vyzkoušet svého syna Sigismunda, zda-li by byl dobrým králem. Proto není Rosaura potrestána za tento prohřešek, a tak se stává přítelkyní infantky.
Celý dvůr se připravuje na hru, v níž má být Sigismuno přesvědčen, že vše je pouze krásný sen. Proto jej nejdříve nechají uspat, odnesou jej do paláce a po probuzení s ním jednají jako s princem. Avšak Sigismundo zabije několik sloužících vzteky a nejspíše by odpravil i vlastního otce za své dlouhé uvěznění. Proto vrací král svého syna do vězení. Protože by však po králi nastoupil cizinec Astolfo, lidé v čele s vojáky se vzbouří a raději si zvolí syna, ačkoliv je despota. K Basiliovu překvapení před ním jeho syn poklekne a usmíří se s ním. Aby vše bylo dobré, požádá princ krásnou infantku Estrellu o ruku. Nakonec splní i svůj slib Rosauře, jíž nakonec Astolfa nezabil, ale dal jí ho za manžela.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 19.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pedro Calderón de la Barca - Život je senMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­