ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Calderón de la Barca Pedro (*17.01.1600 - †25.05.1681)

­­­­

Lékař své cti

Na vyjížďce spadne infant don Enrique z koně a je odnesen do domu dony Mencie. Po procitnutí si uvědomí, že je to jeho bývalá láska, s níž byl zasnoubený, ale přesto byla v jeho nepřítomnosti provdána za šlechtice Gutierra. Ten je pak předvolán před krále, aby se ospravedlnil ze zostuzení dony Leonory, o níž se kdysi ucházel. Gutierre z toho vyvázne, protože se jiný přizná k přítomnosti na jejím balkóně, z čehož byl Gutierre obviněn. Muži se začnou před králem osočovat, a tak oba skončí ve věznici. Infant využije nepřítomnosti manžela a překvapí spící Menciu v zahradě. Ona si jej nechce pustit k tělu, on stále naléhá a ještě s k tomu vrátí manžel. Žena prince schová do ložnice a při hysterii, že je v domě muž, jej nechá volně proklouznout pryč. V manželi to však hlodá. Princi se zaváže svou oddaností, přesto ví, že právě on zapomněl v jeho ložnici dýku. Druhý den se k Mencii tajně připlíží, zatímco ona si myslí, že je princ, a tak jej osloví. Zuřivý manžel se stává "lékařem své cti", kdy objedná chudého lékaře, s jehož pomocí jí nechá vykrvácet, ač byla nevinna. Král také nezná celou pravdu, přesto ví o vraždě, ale protože chápe Gutierrovu strast, dá mu za ženu oddanou Leonoru, která odhodlaně přitakává na to, že by si za ztrátu cti vysloužila stejný úděl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.03.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pedro Calderón de la Barca - Lékař své ctiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­