ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Calderón de la Barca Pedro (*17.01.1600 - †25.05.1681)

­­­­

Znamení kříže

  • v originálu La Devoción de la Cruz

Lisardo, syn šlechtice Curcia, vyzývá na souboj Eusebia od Kříže za to, že miluje jeho sestru Julii a poslal jí nějaké milostné dopisy, které Lisardo našel. Bijí se a Eusebio Lisarda zabije.
Julie se doma obává, že ji pošlou do kláštera. Eusebio za ní přiběhne a prosí ji, ať s ním ihned uteče.
Přichází Curcio, Eusebio se schová. Curcio mluví o klášteru a Julie mu vzdoruje. Curcio začíná vykládat něco o své ženě, ale v tu chvíli přinesou mrtvého Lisarda. Julie se dozvídá, že ho zabil Eusebio a přestože ho dál miluje, loučí se s ním navždy.
Eusebio se stane součástí party lupičů, která přepadává a okrádá pocestné. Jednou padnou i na mnicha Alberta, toho však zachrání v kutně ukrytá Bible.
Curcio dostává povolení Eusebia chytit a pokud by se nechtěl nechat, pak i zabít. Julie je v klášteře.
V Curciových vzpomínkách se dozvídáme, že podezíral svou těhotnou ženu z nevěry a pokusil se ji u kříže zabít. Ona však přežila a přinesla mu domů dceru - Julii. Pouze si nebyla jistá, jestli děti nebyly dvě.
Eusebio se vloupe tajně do kláštera za Julií, ale uteče od ní poté, co spatří, že má na hrudi znamení kříže. Julie rovněž utíká z kláštera a zkouší Eusebia v přestrojení vyzvat na souboj. Eusebio ji však pozná.
Curcio přichází a bije se s Eusebiem. Eusebio se mu z úcty vzdá. Přijdou Curciovi pohůnci a Eusebia zlynčují, přestože se ho Curcio snaží bránit.
Eusebio umírá a Curcio zjišťuje, že to je jeho syn, kterého pod křížem našel pastýř a vychoval ho. Nechávají Eusebia pod větvemi v lese. On však ještě jednou zázračně ožívá, když kolem prochází mnich Albert a umírá teprve potom, co od něj dostává rozhřešení.
Julie zjišťuje, že milovala svého bratra. Otec ji chce za něco takového zabít, Julie však obejme kříž a ten se s ní vznese do nebe.

UKÁZKA:

Curcio: Co si má rozmýšlet dcera,
stačí, když já řeknu: jdi!
Julie: Když můj život žiješ ty,
jdi za mě i do kláštera.
Curcio: Mlč, ty děvko, běhno jedna,
uškrtím tě na provaze
z těch tvých pačesů, ty plaze!
Co takhle se s otcem jedná?
Vyrvu ti ten jazyk z huby,
zpupnost trpět nebudu.

Julie: Co to slyším! Jaká hrůza
potkala dva životy.
Já jsem - sestra Eusebia?
A já chtěla! - já? Žít s ním?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 26.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pedro Calderón de la Barca - Znamení křížeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­