ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Calderón de la Barca Pedro (*17.01.1600 - †25.05.1681)

­­­­

Zalamejský soudce

Zalamejí projíždí vítězné vojsko španělského krále Filipa II. Všichni s nadšením vítají vojáky kromě Isabelly, dcery dona Crespa, místního sedláka.
Na ni si již líčí pasti strážmistr, který ji nabízí svému kapitánovi donu Alvarovi de Ataide. Ten o průměrnou dívku nemá zájem, nechce se s ní zahazovat, dokud není před ním skryta. Isabella se nechce stýkat s kapitánem, který se s ní při zinscenované rvačce s vojákem Rebolledem setká, ani s dalším nápadníkem donem Mendem. Problematickou situaci prozatím vyřeší přítomnost dona Lope de Figueroa, jenž se ubytuje u jejího otce Crespa. Až do jeho odjezdu se Alvár snaží Isabellu získat po dobrém, ale pak, když odjede od rodiny i syn Juan, se kapitán i s tlupou vloupe do domu, dívku unesou a otce přiváží blízko ke stromu, aby mohl slyšet její nářek při znásilnění. Celou hanbu spatří i navrátivší se Juan, osvobodí ji a uteče. Isabella pak odváže otce a přeje si svou smrt, ale Crespo má jiný plán. Po návratu do Zalameje se stává soudcem, a proto odsoudí Alvara k smrti, ačkoli na to vlastně nemá právo (jako kapitán má být souzen vojenským soudem nebo králem). Velmi zajímavý je samotný proces, kdy sedlák, který se stal nedávno pánem, v jednu chvíli prosí kapitána, aby si vzal jeho dceru, za což jej osvobodí, ale namyšleným Alvár, jistý si sám sebou, odmítne. Na místo přijíždí i vítězný král Filip. Crespo mu představuje situaci a před ním mu předvede popravu Alvára se zdůvodněním, že měl na to právo (pozn.: nevím jak u jiných překladů, ale v tomto byl tento rozhovor velmi kostrbatý a nelogický, sedlák nakonec vyšel jako větší pán než král).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pedro Calderón de la Barca - Zalamejský soudceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­