ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hostovský Egon (*23.04.1908 - †07.05.1973)

   
­­­­
Egon Hostovský

Tento autor psychologicky laděných próz se narodil 23. dubna 1908 v Hronově a zemřel 7. května 1973 v Montclairu v USA.

Pocházel z rodiny židovského obchodníka, absolvoval reálné gymnázium v Náchodě, krátce studoval na FF UK a také filozofii ve Vídni. Pracoval pro různá pražská nakladatelství a pro ministerstvo zahraničních věcí. V době začátku okupace Československa roku 1939 byl na přednáškovém turné v Belgii, odkud se už nevrátil. Rok strávil ve Francii, po jejím obsazení uprchl přes Španělsko a Portugalsko do USA. Pak působil v diplomatických službách naší londýnské vlády a po válce se vrátil do vlasti, kde znovu přijal zaměstnání na ministerstvu zahraničních věcí.

V létě 1948 byl jmenován legačním tajemníkem na československém velvyslanectví v Norsku, roku 1949 na svou funkci rezignoval a žil až do konce života v USA, kde prošel různými zaměstnáními. V posledních letech života se věnoval pouze literatuře.

Podle Slovníku českých spisovatelů: "je středem Hostovského zájmu od počátku jednotlivec, jeho vnitřní traumata a problémy, které vyplývají z většinou marných pokusu o dorozumění nejprve s nejbližšími lidmi, v pozdějších prózách se světem jako celkem. A přecitlivělý a neurotický hrdina, obtížně komunikující a neúspěšně budující trvalé vztahy, prochází celým autorovým dílem."

Z Hostovského díla můžeme jmenovat např. Ghetto v nich (1928), Danajský dar (1930), Ztracený stín (1931), Případ profesora Körnera (1932), Černá tlupa (1933) a také autorův asi nejznámější román Žhář. Z děl vydaných ještě za války a v emigraci jsou to Sedmkrát v hlavní úloze (1942), Úkryt (1943), Cizinec hledá byt (1947), Nezvěstný (1955), Půlnoční pacient (1958), Všeobecné spiknutí (1969) a několik alegorických obrazů civilizace ohrožené již v základech ztrátou lidské schopnosti citového souznění - např. Tři noci (1964), Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině (1966).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 03.02.2004

­­­­

Diskuse k životopisu
Egon HostovskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­