ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hostovský Egon (*23.04.1908 - †07.05.1973)

   
­­­­

Cizinec hledá byt (2)

Dějištěm románu Cizinec hledá byt jsou Spojené státy. Tato próza je dokladem Hostovského nestárnoucího mistrovství, fabulační i vypravěčské virtuozity. Přestože dílo Egona Hostovského patří k největším odkazům našeho literárního exilu, dlouhá léta záměrného umlčování jeho tvorby s následně tržně nastaveným knižním trhem vykonaly své...

Psychologické dílo rozvíjí příběh výborného českého lékaře - internisty Marka, který v roce 1945 odjíždí do Spojených států, aby zde dokončil dlouholetý výzkumný projekt zabývající se léčbou vysokého krevního tlaku. Ke své práci potřeboval ničím nerušené prostředí, proto hledal podnájem, jenž by mu zajišťoval opravdové soukromí. Netušil, že se tímto banálním požadavkem roztočí pro něho bludný kruh, ze kterého do konce života nedokázal uniknout. Navzdory své klidné a vstřícné povaze i všem lidem prospěšnému poslání své práce nenacházel u svých domácích pochopení. Často se dostával do konfliktů i s druhými nájemníky. A tak střídal jeden byt za druhým. Žil u rakouského filozofa Julia Wagnera (bývalý Markův profesor), u bohaté vdovy Carson Woolfové, v nájemném penzionu u paní Noskové, podivné osůbky vlastnící prádelnu a ubytovnu.

Lidé mají dost svých starostí, nechápou jeho postoj k životu. Čím dál více se pro ně stává "cizincem". Porozumění se mu dostane až u Václava Noska, starousedlého Čecha. Profesor Marek však už není schopen vidět světlo ve svém životě, propadá beznaději a pocitu úplného odcizení. Jímá jej strach o lidstvo, které je nemocné falší, touhou po moci a penězích, netolerancí a sobeckostí. V úzkostech o svět umírá. Hledání bytu se stává symbolem osudové touhy člověka být v kontaktu s okolním světem. Realizace této snahy však často připomíná nekonečnou práci Sisyfa.

Autor vynikajícím způsobem zachytil psychiku jednotlivých postav, dal čtenářům možnost nahlédnout do rozporuplného nitra lidských duší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 29.04.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Egon Hostovský - Cizinec hledá byt (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­