ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hostovský Egon (*23.04.1908 - †07.05.1973)

­­­­

Dům bez pána

Román českého exilového autora z roku 1937 patří mezi jeho nejrozsáhlejší předválečná díla; líčí úsek života členů rozvětvené židovské rodiny z českého pohraničí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství ERM v Praze roku 1994 (4. vydání). Počet stran: 225. ISBN: 80-85913-00-3.

OBSAH:

31etý bankovní úředník Emil Adler přijíždí do rodného Starkova na oslavu 70. narozenin tety Bedřišky, která jej po smrti jeho matky vychovávala. Při oslavách se každoročně u této nejstarší představitelky rodiny setkávají Emilovi sourozenci: nejstarší Ervín, obchodník s textilním zbožím, nikdy neprovdaná sestra Heda a Jindřich, který je lékařem v nedalekém Radechově. Jejich otec, Richard Adler, byl vážený doktor a filozof a zemřel již před třinácti lety.

Už při prvních setkáních se projevuje různost povah jednotlivých sourozenců. Ervín, jenž žije v otcovském domě s ženou Růženou, synem Karlem, dcerou Pavlou a stará se kromě své rodiny i o tetu Bedřišku a sestru Hedu, zamýšlí dům prodat, v čemž sourozenci nejsou jednotní. Bratr Jindřich, který má zjevně finanční problémy, přivádí řeč na údajnou otcovu závěť. Ervín tvrdí, že nejde o závěť, ale o nedůležité poznámky. O závěti nechce mluvit ani Heda a Jindřichovi nabízí peníze ze svého věna. Ten odmítá a znechucen odjíždí.

Mezi sourozenci se prohlubuje vzájemné neporozumění, přičemž se ukazuje, že každý z nich v sobě nese nějaké temné tajemství. Přicházejí také podivné anonymní dopisy, které poukazují na to, že má Jindřich velké problémy.

Příběh tajemné závěti je postupně zastíněn Emilovým okouzlením neznámou dívkou Helenou Lexovou. Setkal se s ní náhodně už při příjezdu do Starkova a při dalším náhodném setkání se ukazuje, že dívka je sestřenicí někdejšího Emilova spolužáka, stavitele Tomka. Emila přitahuje a vyhledává ji každý den, přestože očekává příjezd manželky Kláry.

Atmosféra v domě Adlerů je stále tíživější, Emilovo okouzlení Helenou se stává veřejným tajemstvím, Ervín to Emilovi krutě vyčte a Klára Emila opouští.

Emil se dovídá o Jindřichově lékařském pochybení, jež způsobilo smrt starostovy manželky a poté ztrátu pacientů i postupné zadlužování, a konečně se za ním rozjíždí do Radechova, aby mu nabídl pomoc. Jindřich zdrží Emila přes noc, konečně si mají co povědět.

Druhý den za nimi přijíždějí Ervín a Heda, vystrašení Emilovým zmizením poté, co ho Klára opustila. Všichni se navzájem omlouvají, vysvětlují svá pochybení a Ervín objasňuje tajemství otcových poznámek i důvod jejich zatajení. Důvod byl skutečně finanční, ale měl vlastně pomoci neprovdané Hedě, jež si před lety myslela, že bude potřebovat peníze na věno. Otci totiž hlavně záleželo na tom, aby se sourozenci o vše podělili a rodina tak zůstala soudržná. Je dohodnuto, že rodný dům bude prodán a Jindřich dostane peníze, aby mohl odejít z Radechova a začít pracovat v Grafově sanatoriu, kde mu bylo nabídnuto místo. Emil se musí rozloučit s Helenou, neboť za ní přijel její snoubenec, a odjíždí opět za Klárou, kterou přese vše nepřestal milovat...

ZDROJE:

  • KOVAŘÍK, Petr a FRAJEROVÁ, Blanka. Putování s knihou: místopis české prózy. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2013. 288 s. Universum. ISBN 978-80-242-3918-7.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 15.08.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Egon Hostovský - Dům bez pánaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­