ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hostovský Egon (*23.04.1908 - †07.05.1973)

   
­­­­

Nezvěstný

Nejpřekládanější autorův román osobitě zachycuje události roku 1948 z nezvyklého, osobitého pohledu.

Nezvěstný je román se špionážní zápletkou zobrazující odcizenost člověka ve společnosti ovládané totalitní ideologií.

Hlavním hrdinou je židovský intelektuál Erik Brunner, tápající mezi strachem z nového režimu a podvědomou touhou podvolit se mu. Jeho vnitřní rozpolcenost vede až k pocitu ztráty identity a k destrukci osobnosti. V pozadí textu stojí jakási centrální postava, která se nikdy neobjeví na scéně, ale k níž všechno podstatné v románu směřuje a od ní se odvíjí - novinář Petr Král. Do spletitého světa tajných služeb uvádí Brunnera komunistický funkcionář Matějka.

Děj románu je zasazen do Prahy krátce po únorovém převratu roku 1948. Na vykreslení atmosféry se podílí pochmurné počasí konce zimy a masové skandování prázdných hesel. Politické změny zasahují do života postav a ty se jen těžko učí orientovat v mechanismech zastírání, polopravd, panické nedůvěry, podezírání kohokoli a uzurpování moci. Erik Brunner se pokouší rekonstruovat své vlastní vědomí a jako analogie k tomuto pátrání je postaveno pátrání po tajemné postavě novináře Petra Krále. O jeho cestu do USA se živě zajímá jak československá komunistická tajná služba, tak obdobné americké orgány. Kolem něj se také postupně odehrává řada nejasných, ale o to děsivějších událostí, které strhují další a další nezúčastněné a vnucují jim podle vlastní logiky místo v nově nastoleném systému. Brzy již není jasné, kdo s kým se spikl proti komu, komu lze věřit a kým opovrhovat, z lidí se stává zvěř štvaná nekompromisními pravidly moci i vlastním svědomím. Banner nakonec politický a psychologický tlak nevydrží a rozhodne se emigrovat. Odchází však nevratně poznamenán stihomamem, neustálým pocitem vnitřního i vnějšího ohrožení. V souvislosti s kompoziční výstavbou Hostovského próz se hovoří o "sférické struktuře", tedy o představě světa jako řádu svázaného s daným a neměnným středem, a zároveň jako o síti vztahů propojených tak, že všechno souvisí se vším a jakýkoliv individuální akt ovlivňuje podobu a fungování celku. Každé individuum musí posuzovat svá gesta a své činy vzhledem k tomuto nadosobnímu řádu. Oproti dřívějším románům Hostovského je však v Nezvěstném řád univerza zatlačen do pozadí umělými ideologickými systémy, které jako vedlejší produkt vytvářejí chaos, nepřehledný boj sil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 18.03.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Egon Hostovský - Nezvěstný







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)