ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hostovský Egon (*23.04.1908 - †07.05.1973)

­­­­

Žhář (2)

Román z východočeského městečka z doby první republiky. Na pozadí milostného vzruchu kolem krásné dívky, která přijela na návštěvu ke své přítelkyni a okouzlila jejího bratra, odehrává se příběh tajemného žháře, jenž vylepuje výhružné plakáty, děsí pokojné obyvatele a vzápětí své hrozby plní. Je bezvýsledně hledán četnictvem a občany a zatímco se všichni dohadují o jeho podobě, jménu a motivu jeho činů, uniká, jako by byl neviditelný.
Poutavě osnovaný příběh zaměřený na mravní a psychologické stránky lidské povahy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Československý spisovatel, Praha, 1968, 130 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává ve Zbečnově na začátku 20. století.

HLAVNÍ POSTAVY:

Josef Simon - hostinský v hospodě U Stříbrného holuba, tichý, dobrosrdečný
Kamil - patnáctiletý syn Simona, prožívá těžké období, lehce manipulovatelný, má mindráky
Eliška - dcera Simona, byla v klášteře, vzpurná
Dora - kamarádka Elišky, prohnaná
básník - Pražan, svádí děvčata
matka - manželka Simona, matka Kamila a Elišky, podivná, introvertní
koňský handlíř, punčochář, holič - trojice vesničanů, kteří spolu sedávají v hospodě U Stříbrného holuba

OBSAH:

Městečko Zbečnov leží v šedivém klidu. Místní lidé rádi vysedávají v hospodě U Stříbrného holuba a neustále přetřásají zajímavé klepy. Simon je místní hostinský. Jeho žena jej ani příliš nemiluje, on ji také ne, ale setrvávají spolu ze zvyku a proto, že je to pro ně nejspíše dobré. Jejich dcera Eliška si nerozumí s matkou. Strávila dospívání v klášteře, kde ji ovlivnila kamarádka Dora. Díky Doře v Elišce vyrostla tendence ke vzpouře proti matce. Tvrdí, že matka je špatná. Ale Kamil je matčin miláček. Eliška se Kamilovi svěří s tím, že si myslí, že je matka špatná. Jejich matka pořád zamyká pokoje, když odchází, a nedovolí, aby někdo na něco v domě sahal. Eliška si přeje pozvat Doru domů, ale matka je proti. Nakonec ji ale pozve a Dora přijede. Kamil se do Dory zamiluje, ale ona si s ním jenom hraje. Dokonce o Kamilovi řekne, že je ošklivý. Kamila to velmi poznamená. Kamil je ovlivněný svým spolužákem, jenž je velice inteligentní, má na všechno vlastní, originální názory a chce studovat v Paříži. Jeho kamarád je na rozdíl od Kamila velice vzpurný a nápadný. Dora Kamila odmítá, protože pro ni není zajímavý. Nikdy neudělá něco výjimečného, například že by si nikdy netroufl být žhářem. Kamil tajně zhotoví dva výhružné plakáty "od žháře", aby ve městě rozšířil strach. Protože když se lidé bojí, jsou na sebe hodnější a nevšímají si toho, že je někdo ošklivý. Ve městě dojde k opravdovým dvěma požárům, s nimiž ovšem nemá Kamil nic společného, a začne pátrání. Nejvíce podezřelý je holič, jeho neustále vyslýchá policie. Také podezřívají neznámého Prušáka, který jednou seděl v hospodě.

Dora se hádá s matkou a matka ji vyhání z domu. Vše zaonačí tak, aby to vypadalo, že Dora z nějakého důvodu spěchala domů. Eliška se zamiluje do básníka, který ji zve do Prahy. Tvrdí jí, že se s ní chce oženit. Eliška utíká z domu do Prahy. Doma zalže, že jede za pražskou tetou, jenom Kamilovi řekne pravdu.
Ve Zbečnově umírá holičovi žena a vzápětí mu shoří dům. Holič nemá kam jít, proto mu Simon pomáhá. Za pět dní se Eliška vrací domů a brečí. Básník vůbec neměl v úmyslu se s ní oženit a neměl ji rád tak jak ona jeho. Matka je ráda, že se Eliška vrátila, a přijme ji doma s otevřenu náručí. Matka s dcerou se usmíří a všechno si odpustí. Když se napravily vztahy v rodině Simona, přestal řádit žhář. Kamil poznal, že ty požáry sloužily k tomu, aby se napravily vztahy v jeho rodině. Město se dostává opět do stereotypu. Lidé sedí opět v hospodě a koňský handlíř, holič a punčochář se opijí a povídají si o požárech. Z jejich rozhovoru vyplyne, že oni byli žháři. Každý zapálil jeden dům z jiného důvodu. Jeden pro peníze od pojišťovny, druhý proto, aby se někomu pomstil, a holič proto, aby ho policie už konečně nepodezřívala. Nikdo jim to nevěří, neboť jsou opilí. Čtenář se nedozví, kdo byl tedy opravdu žhářem... Kamil nechává školy a chce pomáhat otci v hospodě. Simon je šťastný, že hospoda nepadne do cizích rukou.

ZNAKY:

  • psychologický román
  • sledujeme psychiku Kamila - prožívá období dospívání, vzdoruje, je nevyrovnaný, nevěří si, podceňuje se, dělá hlouposti, nakonec se sám rozhoduje
  • psychologie rodiny i města

MYŠLENKA DÍLA:

Některé věci se stávají kvůli nám a mají sloužit k tomu, abychom něco změnili, přehodnotili... Když to splníme, věci samy odezní.

CITÁT Z KNIHY:

"Proč jsi to udělal?"
"Nevím... kvůli Doře... chtěl jsem, aby se lidé báli... já se pro ni trápil... strach mi ji připomínal... nevěděl jsem, že někdo bude zapalovat doopravdy, jako by byl se mnou smluven."

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka skrývá spoustu zajímavých myšlenek a je velmi napínavá. Do posledního okamžiku čtenář neví, kdo byl žhář.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 25.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Egon Hostovský - Žhář (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)