ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Aristofanes (*445 př.n.l - †385 př.n.l)

   
­­­­
Aristofanes aneb nejslavnější řecký dramatik má velkou zásluhu na rozvoji komedie.
Narodil se asi v roce 445 před naším letopočtem, a to v Aténách a zemřel asi roku 385 př.n.l.
Z jeho života se nedochovala žádná známá informace. Jediné, co se dá s jistotou říci, je, že žil a psal úspěsná dramata. Jeho díla ukazovala úpadek aténské demokracie, také lidskou hamižnost a nespravedlnost mezi lidmi - jako například války. Napsal celkem 44 her a z nich se dochovalo pouze 11.
Nejznámější jeho dílo je dozajisté drama Žáby - v díle odsuzuje autora Euripidia, nelíbí se mu jeho styl psaní, kde prý jeho hlavní postavy jednají samy za sebe a tím porušují mytické představy o světě (zasahování bohů do událostí na zemi).

DALŠÍ DÍLA:

Lysistrata - autor zde vypráví příběh manželek, které mezi sebou uzavřely dohodu, že nebudou plnit své manželské povinnosti, dokud nezavládne mír; ženy v závěru dosáhly svého - zavládl mír
Jezdci - popisuje úplatnost Atéňanů
Ptáci
Oblaka
Mír - zesměšnění války

Některé jeho komedie lze někdy zaměnit i s fraškami, protože se nezastaví před ničím a před nikým ve svém výsměchu. Dá se říci, že byl velmi dobrým pozorovatelem lidí, dokázal s přesností mistra vystihnout lidské chyby a vysmát se jim. Jeho díla ovlivnila mnohé dramatiky, inspiraci v jeho dílech hledali i mnozí římští dramatici.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 31.01.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
AristofanesMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­