ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Aristofanes (*445 př.n.l - †385 př.n.l)

­­­­

Žáby

Bůh vína Dionýsos se rozhodne vydat do podsvětí pro dramatika Euripida. Po přečtení jeho díla Andromeda je totiž přesvědčen, že pouze on může zachránit upadající žánr dramatu. Se svým věčně nespokojeným sluhou Xanthiem se nejprve zastaví u bratra Hercula, aby mu poradil, když již v podsvětí byl. Pak se rovnou vydá po řece Styx do země mrtvých, ale přitom si musí sám pádlovat a ještě mu do taktu zpívá hejno žab.
Ve městě si bojovně vyšňořeného Dionýsa spletou s Herculem, takže jej bijí za krádeže jeho bratra. Proto si vymění se svým sluhou oblečení, ten je však naopak líbán.
Konečně nalezne Euripida, který se zrovna pře s Aischylem o to, kdo byl lepší. Bůh sám hru rozvine jako souboj o návrat na zemi, a tak ti, kdož jsou po smrti oslavováni, se navzájem předbíhají v sebechvále a haní jako Jelitář s Paflagonem na trhu. Rozebírají si díla, verše, metrum, až nakonec vyhraje Aischylos a na svůj trůn dosadí Sofokla.

Podobně jako v mnoha antických dílech i zde nalezneme sbor, který nás provází od počátku do konce. Překvapivé je však navázání kontaktu s publikem, kdy například na otázku: "A viděl jsi tu někde otcovrahy a křivopřísežníky?" se Dionýsos rozhlíží a ukáže do publika se slovy "Bať, u všech všudy, už je vidím taky!" Hra je na svou dobu velmi zábavná, avšak otázkou je, zda-li ji zábavnou neudělal až překladatel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.01.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Aristofanes - ŽábyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­