ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Aristofanes (*445 př.n.l - †385 př.n.l)

   
­­­­

Jezdci

V Athénách vládne pevnou, ale skrblivou rukou Paflagon, vrchní sluha Lidu (jehož představuje jedna postava). Jirchář obírá svůj Lid a neustále utahuje opasky, až se dva sluhové dohodnou na nalezení nového pána podle věštby. Má to být ještě větší darebák a lhář než ten předchozí, a to Jelitář Agorakritos. Přesvědčí jej o možnosti vyhrát a vyvolají mezi nimi spor.
Nakonec oba skončí před samotným starcem Démem (Lid). Předhánějí se v mazání huby medem, v lichotkách i hanění druhého, až Démos nakonec zvolí Jelitáře, jenž mu připraví ze všeho, co má, hostinu narozdíl od Paflagona, který dá pouze kousek a lepší si ze zvyku nechá.

Hra má předlohu v nepřátelství samotného autora a vůdce Athéňanů Kleona. Možná proto je konec tak zmatený, kdy sice zvítězí větší darebák, protože ví, jak si na začátku získat lid na svou stranu, ale přes své darebáctví je brán jako dobrý budoucí vůdce (který dokonce omladil Lid). Tudíž každé zlo je lepší než Paflagon - Kleon.
Tato komedie má typické prvky - celkem vážné téma znevážené vtípky sluhů a zrnitostí mluvy Jelitáře. Samozřejmě děj komentuje a provází jím Sbor.

CITÁT Z KNIHY:

SBOR: "Ó Lide... Ale jsi přístupen svodům, těšíš se z lichotek planých, snadno se necháváš klamat"
LID: "Dělám se schválně tak hloupým! Rád se nechávám krmit tak jako děťátko malé, ..."
SBOR: "...máš-li pak někdy o dobrý zákusek nouzi, toho, kdo nejtlustší ze všech, si zabiješ pěkně a slupneš."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.01.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Aristofanes - JezdciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)