ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Aristofanes (*445 př.n.l - †385 př.n.l)

   
­­­­

Lysistrata

Ženám se nelíbí, že jejich muži jsou často a dlouho ve válce. Vadí jim, že muži nejsou skoro vůbec doma, koukají po cizích ženách, chodí do hospod. Doma jsou vždy jen chvíli mezi jednotlivými bitvami. Muži nemají na ženy čas a ženy by je chtěly mít jen pro sebe.
Athénští muži se mají vrátit z války, ženy se na ně samozřejmě těší. Od opilého Damiána se dozvědí, že muži nebudou doma moc dlouho. Lysistrata přijde s plánem, že mužům odepřou všechny manželské povinnosti a navíc obsadí hrad. Mužům, kteří jsou ještě opilí vínem, vezmou zbraně, obsadí hrad, kde je i obecní pokladnice. Děti nechají doma, ať se o ně starají muži. Z hradu neodejdou do té doby, než jim muži slíbí, že zůstanou doma. Mužům se samozřejmě do války také nechce, ale je to jejich povinnost.
Dva Athénští muži - opilec Damián a učitel Julián se převléknou za ženy, aby se dostali na hrad. Do hradu jdou s plánem, že zbylým mužům po dvou dnech otevřou, ale na hradě se jim líbí - jsou mezi samými ženami, mají výbornou stravu a nic jim nechybí, a tak neotevřou.
Lysistrata, která tohle všechno vymyslela, utíká z hradu za svým milým Lukianem. Navíc některé ženy poznaly, že v hradu mají špióny.
Mužům se stýská po ženách a ženám zase po mužích, proto byl z Athén vyslán posel s žádostí o mír. Ze Sparty byl vyslán také posel s mírem, sparťanské ženy udělaly totiž to samé. Poslové se potkali na půli cesty, a tak byl mír a ženy mohly být zas s muži.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Brejchová, 07.09.2007

­­­­

Výpisek Lysistrata ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Aristofanes - LysistrataMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­