ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas ml. Alexandre (*27.07.1824 - †27.11.1895)

­­­­

Dáma s kaméliemi (4)

Literární žánr: román

STRUČNÝ OBSAH:

Příběh začíná na dražbě majetku zesnulé kurtizány Markéty Gautierové, kde si autor zakoupil knihu Manon Lescaut. Díky tomu ho vyhledal Markétin bývalý milenec Armand Duval, který začal vyprávět jejich příběh. Armando se zamiloval do Markéty na první pohled, ta se za nějaký čas stala jeho metresou (vydržovanou milenkou) a jelikož se velice milovali, přestěhovali se na venkov a Markéta zanechala rušného života. Kvůli finanční tísni a radám Armandova otce však opustila Armanda a poté podlehla své plicní chorobě.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Markéta Gautierová - obětavá, odvážná, inteligentní, vždy z ní vyzařovala ušlechtilost a vnitřní síla; milovala Armanda a obětovala se pro jeho budoucnost
Armand Duval - citlivý, tvrdohlavý, netrpělivý, žárlivý, miloval Markétu, ale moc pozdě si uvědomil, co vše pro něho obětovala, včetně svého života
Prudence Duvernoyová - vypočítavá, cynická k lidským citům, byla velikou kamarádkou Markéty, ale když zjistila, že už od ní nedostane žádné peníze, začala se jí stranit
pan Duval - Armandův otec, vážený, chytrý, laskavý, rozvážný muž, který své děti nadevše miluje, ale neuvědomuje si, jak moc svému synovi ublíží, když ho odloučí od Markéty
vévoda - sobecký, podezřívavý, miloval v Markétě živý obraz své zesnulé dcery, ale nedokázal jí odpustit její prohřešky

CITÁT Z KNIHY:

Markéta se účastnila všech premiér a své večery trávila buď v divadle, nebo na plesích. Kdykoliv se objevila nová hra, mohli jste si být jisti, že Markétu spatříte v divadle se třemi předměty, bez kterých se nikdy neobjevila a které vždy ležely na pažení její přízemní lože: kukátko, sáček s bonbony a kytice kamélií.
Dvacet pět dnů v každém měsíci byly kamélie bílé a pět dnů červené. Důvod tohoto střídání barev, jehož si povšimli diváci v divadlech, kam chodila nejčastěji, její přátelé i já, není znám.
Nikdo nespatřil Markétu s jinými květinami, než s kaméliemi. U její květinářky paní Barjonové ji nakonec nazvali Dámou s kaméliemi, a to už jí zůstalo.
(str. 11, vydala PRÁCE, Praha, 1965)

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Když dívka jakou byla Markéta pozná pravou lásku a chce se změnit, nemělo by se jí v tom bránit a vyčítat jí její minulost až do konce života.

PŘÍNOS DÍLA:

Ukazuje velikost lidské lásky, která je pro štěstí svého milého schopna vzdát se všeho, i svého života.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, je to strhující příběh nešťastné lásky. K jeho napsání inspiroval autora život mladé kurtizány Marie Duplessiové, kterou miloval. Moc dobře se to čte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Vernerová, 13.10.2007

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­