ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas ml. Alexandre (*27.07.1824 - †27.11.1895)

­­­­

Dáma s kaméliemi (3)

Děj tohoto původně milostného románu s autobiografickými prvky, později zdramatizovaného, se odehrává v Paříži ve Francii na počátku 19. století. Je to příběh velké, ale nešťastné lásky a oběti krásné pařížské kurtizány Markéty Gautiérové. Námětem je skutečný příběh.
Markéta Gautiérová byla krásná, vyjímečná a slavná pařížská kurtizána, která okouzlovala svým dívčím vzhledem, elegancí, inteligencí a typickou ozdobou – bílými kaméliemi, střídanými na několik dní v měsíci červenými.
A právě s ní se seznámil Armand Duval, syn váženého státního úředníka, když po dokončení právnických studií využíval renty k záhalčivému životu a zamiloval se do ní.
Markéta, vydržovaná starým podivínským vévodou, podléhá lásce k Armandovi a vzdává se peněz vévody a odmítá i své dosavadní přátele. Armand a Markéta prožívají lásku v pronajaté vile v Bongivalu a plánují společnou budoucnost. Markéta tajně prodává kočár a všechny dary, které do té doby dostala. Když se Armand jednoho dne vypraví do města, objeví se u Markéty nečekaně jeho otec a tajně ji donutí, aby se Armanda vzdala a zachránila tak čest jejich rodiny.
Markéta bez vysvětlení odjíždí do Paříže a vrací se zpět k původnímu hýřivému životu, který ji stojí získané zdraví po léčbě tuberkulózy. Nic netušící a nechápající, ješitný, v lásce zrazený Armand se nespravedlivě mstí, chová se urážlivě a navazuje vztah s jinou ženou.
Armand odjede pryč z Francie a Markéta mezitím podléhá těžké chorobě...
Teprve po návratu Armand pochopí velikost Markétiny oběti a opravdovou lásku z jejích dopisů a z intimních deníkových záznamů.
Příběh je vyprávěn jako pravdivá událost vypravěčem, autorem, je podán i jako reminiscence a důvěrné líčení protagonisty – Armanda.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 17.01.2005

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­