ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas ml. Alexandre (*27.07.1824 - †27.11.1895)

   
­­­­

Dáma s kaméliemi (2)

Původně román, jímž autor vyjádřil svou lásku k Marii Duplessiové, a který se později rozhodl přepracovat v drama. Tento příběh nešťastné lásky sepsal autor podle skutečné události, přesně tak, jak mu jej jeho hlavní aktér převyprávěl. Markéta Gautierová, jedna z nejproslulejších vydržovaných dam (kurtizán) v Paříži, se náhodně seznámí s Armandem Duvalem, mladíkem střední vrstvy, který žije z měsíční renty, kterou mu poskytuje jeho otec. Armand se do Markéty zamiluje. Zprvu svou lásku tají, protože si uvědomuje, že není schopný plně uspokojit její potřeby. Po čase se ale odváží Markétě vyznat lásku a je ochoten milovat ji i za podmínek, které určí ona. Markéta se do Armanda zamiluje tak opravdově a hluboce, jak u žen jejího druhu není zvykem a proto se trápí, že musí kvůli penězům i nadále vykonávat svou práci. Navrhne Armandovi, aby spolu odjeli na venkov. Armand slepě uposlechne.
Na venkově, kde si Markéta léčí svou těžkou tuberkulózu, spolu prožijí léto plné lásky, kdy Markéta patří pouze Armandovi. Ale docházejí jim peníze a Markéta tajně prodává své šperky a jiné cennosti. Armand se o tom dozví a raní to jeho ješitnost. Navíc za nimi přijede armandův otec a prosí syna, aby Markétu opustil a očistil se tak ve společnosti. Armand odmítá, a proto jde pan Duval tajně navštívit Markétu, aby jí naznačil, že jejich vztah Armandovi zničí budoucnost. Markéta pochopí a bez vysvětlení Armanda opustí. Vrátí se ke své dřívější činnosti.
Armand se zhroutí, ale po čase se začne své lásce mstít, čímž drásá srdce sobě i jí. Nešťastná Markéta se snaží Armandovi vše vysvětlit, ale on nechce nic slyšet. Markéta tedy odcestuje do Anglie a Armand se vydá na cestu kolem světa, aby na ni zapomněl. Během cesty obdrží Armand od Markéty dopis, ve kterém ho ze smrtelného lože žádá, aby se k ní vrátil a mohli se usmířit, než umře. Když se Armand konečně vrátí do vlasti, najde už po Markétě jen smutný deník napsaný v posledních dnech jejího života. V něm Markéta Armandovi objasňuje všechny své činy.
Armand steskem a vyčerpáním těžce onemocní. Po dražbě Markétiných věcí vyhledá autora této knihy a prosí ho o knihu, kterou koupil na její dražbě. Autor mu jí srdečně vrátí. O měsíc později autor navštíví Armanda, který pořád nechce uvěřit smrti Markéty a rozhodne se exhumovat její ostatky. Po otevření rakve se Armandovi udělá špatně a znovu těžce onemocní. Po svém uzdravení vypráví autorovi svůj příběh, a ten jej celý sepíše.
Roku 1851 přepracuje Dumas tento román na divadelní hru. Premiéra na počátku roku 1852 je skutečným triumfem. Ještě ve svých šedesáti letech se Dumas dožívá jednoho z nejradostnějších a také posledních úspěchů svého života, role Markéty Gautierové byla svěřena největší herečce devatenáctého století – Sahrah Berhardrové.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dostál, 04.03.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­