ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas ml. Alexandre (*27.07.1824 - †27.11.1895)

­­­­

Dáma s kaméliemi

Hlavní hrdinkou knihy je Markéta Gautierová, krásná pařížská kurtizána, která se každý den objevuje v divadelní lóži obklopena kaméliemi. Obvykle mají kamélie barvu bílou jako sníh a jen pětkrát do měsíce ji zdobí kamélie rudé. Seznamuje se s Armandem Duvalem, synem z dobré rodiny.
Po těžké nemoci se Markéta zotavuje u bohatého vévody a nechává se jím živit. Všeho se ale pro Armandovu lásku vzdává a odjíždí s ním do vily v Bougivalu.
Za Markétou se vydává Armandův otec a žádá ji, aby jeho syna opustila, a nekazila už dál pověst jemu i celé jeho rodině. Markéta Armanda vroucně miluje, a proto se ho dobrovolně vzdává a vrací se ke svému starému životu. Sužována nešťastnou láskou zanedlouho umírá...
Armando po Markétině smrti pochopí její ušlechtilou oběť a konečně si plně uvědomí velikost její lásky.
Poté vypráví svůj příběh spisovateli, který svou rukou dává vzniknout Dámě s kaméliemi...

Dáma s kaméliemi – původně román, jímž autor vyjádřil svou lásku k Marii Duplessiové, a který se později rozhodl přepracovat v drama.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dáma s kaméliemi ukazuje velikost lásky člověka, který je schopen se pro svého milovaného vzdát všeho...
Kniha mě oslovila zejména pro ušlechtilost a vnitřní sílu hlavní hrdinky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 27.05.2003

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­