ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas ml. Alexandre (*27.07.1824 - †27.11.1895)

­­­­

Dáma s kaméliemi (7)

Dáma s kaméliemi je slavný romantický příběh o tragické lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, jež se v Paříži proslavila jako kurtizána.
Příběh, autenticky zasazený do Paříže let 1846-1847, začíná nečekaně prozrazením konce románu, tedy smrtí hlavní hrdinky, o které se autor dovídá pouhou náhodou poté, co jeho pozornost ve městě upoutá vyhláška o dražbě majetku po mrtvém majiteli, jímž nebyl nikdo jiný než Markéta Gautierová. Dumas se tak ocitá v domě zesnulé slavné kurtizány a na aukci z jejích předmětů vydražuje knihu Manon Lescaut, v níž nachází vepsané věnování pro Markétu od prozatím pro něj neznámého Armanda Duvala. Ten jej ovšem vzápětí vyhledává s žádostí o přenechání této knihy, čímž začíná jejich vzájemné přátelství...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze oku 2014. Přeložil Josef Soukup. Počet stran: 189. ISBN: 978-80-7390-084-7.

HLAVNÍ POSTAVY:

Markéta Gautierová - vydržovaná žena, která pro příliš fyzické lásky nepoznala tu duševní; dokud nepotkala Armanda
Armand Duval - miluje Markétu; ona však urazí jeho ješitnost a jeho láska přejde v nenávist; toho potom lituje
Prudence Duvernoyová - přítelkyně Markéty; vypočítavá a jde jí o peníze
Vypravěče v knížce nejde moc poznat, ale nejspíš je to člověk se smyslem pro spravedlnost a lásku.

OBSAH:

Muž-vypravěč tento příběh poznal vlastně náhodou. Zúčastnil se dražby po zesnulé Markétě Gautierové a koupil si zde knihu Manon Lescaut.
Později ho navštíví Armand Duval, který jej o tuto knihu požádá. Mezi muži se vyvine přátelství a Armand začne vypravěči povídat svůj příběh s Markétou.

Zamiloval se do ní tak jako další před ním. Ale jenom on ji miloval opravdově. Stal se jejím milencem a i Markéta se do něj postupem času zamilovala a byla ochotná vzdát se svého starého života vydržované ženy a začít žít s Armandem.

Odstěhují se spolu na venkov a jsou šťastní, ale idyla netrvá dlouho.
Armandova rodina s jejich vztahem nesouhlasí. On nemá dost peněz, ona má velké dluhy a je navíc nemocná.

Jednoho dne Markéta odejde. Nechce, aby se pro ni Armand zničil a kazil jméno své rodině. Vrátí se ke starému způsobu života a Armand odjede k otci.

Když se potom Armand po nějaké době vrátí do Paříže, začne Markétu nenávidět a chce se jí pomstít. Najde si novou milenku. Markétina nemoc se zhoršuje a on ji ještě více ničí.
Markéta navštíví Armanda a žádá ho o slitování. Opět se v nich probudí starý cit. Avšak když druhý den Armand Markétu navštíví, je u ní jiný muž. Rozhodne se odcestovat.

Armand odjede a Markéta pomalu umírá. Napíše mu dopis a zemře sama v chudobě, ač obklopena bohatstvím...

CITÁT Z KNIHY:

"Představil mne svým přátelům, kteří mě pozvali na večeři, a pak si mne jeden z nich odvedl.
Co jsem si měla počít, příteli?
Spáchat sebevraždu? Tím bych kazila váš život, který má být šťastný, zbytečnou výčitkou. A pak, nač se zabíjet, když je smrt tak blízko!"

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Není snadné jen tak začít nový život. Navíc v době, kdy byla knížka napsána, byly ve společnosti velké rozdíly, a ty byly stěží překonatelné.

VLASTNÍ NÁZOR:

Jde o knížku o lásce, která je příliš velká na to, aby jí bylo přáno... Líbila se mi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anna, 22.01.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­