ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas ml. Alexandre (*27.07.1824 - †27.11.1895)

­­­­

Dáma s kaméliemi (5)

Slavný romantický příběh o lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, která se v Paříži proslavila jako kurtizána. Mladý právník s ní odjíždí na venkov a dívka, která chce žít jen pro něho, zcela změní svůj život...
Láska milenců se ale střetne s vůlí mladíkova otce, jenž se obává, že tento poměr ohrozí dceřin sňatek a dobré jméno rodiny. Dívka přinese svému milenci tu největší oběť: předstírá, že ho již nemiluje a vrací se do Paříže k dřívějšímu životu. Milenec se domnívá, že ho zradila a teprve u jejího smrtelného lože se dozvídá pravdu.

Autor Alexandre Dumas mladší si vybral tento námět, "neboť nebylo možno spatřit půvabnější a krásnější ženu, než byla Markéta." Vypráví příběh mladé nešťastné dívky tak, jak mu ho vyprávěl její bývalý milenec Armand Duval, protože "Markétin příběh je výjimečný, neboť kdyby byl obvyklý, nestálo by za to o něm psát."

Markéta Gautierová, pařížská kurtizána, si několikaletým nevázaným způsobem života poničila své zdraví. Mladý Armand Duval, který v Paříži studoval práva, ji jeden večer zahlédl v divadle a zatoužil být jí představen. Markéta si z něj ale tropila žerty, které on nepochopil, a uražený odjel. Když se po dvou letech zase vrátil, šel do divadla, kde Markétu opět potkal. Za ty dva roky se ale Markéta kvůli nemoci změnila natolik, že ji nepoznal. Opět zatoužil být jí představen, tentokrát však představení proběhlo u Markéty doma, a Markétě se po večeři udělalo nevolno. Armand se o ni celou noc staral a Markéta mu vysvětlila, proč se k němu před léty chovala opovržlivě. Sblíží se a po čase se Markéta stane Armandovou metresou. Armand se ji snaží dostat z prostředí pařížských salónů, aby se aspoň trochu uzdravila, prodává kvůli ní veškerý svůj majetek, aby mohl zaplatit její dluhy a mohli začít žít někde jinde a hlavně jinak - spolu. Markéta se ráda přizpůsobí, protože než by žila bez Armanda, raději nebude žít vůbec. I přes veškerou snahu ale Armand nezíská takové jmění, aby mohl všechny dluhy splatit. Odmítá návrh, aby i Markéta prodala část vybavení svého bytu, snaží se tedy hrát, avšak ani to mu moc nevynese. O jeho snahách se ovšem dozví jeho otec a přijede do Paříže, aby mu to rozmluvil. Armand si to rozmluvit nenechá, a částečně i otce přesvědčí, že Markéta není taková, jak se o ní všude povídá. Ale ani otec si svůj původní cíl vymluvit nenechá...
Později i otec poznává, že Markéta není obyčejná kurtizána, že má srdce a to srdce má pouze pro jeho syna. A taky zjistí, že "ženě, které nevštípila dobro výchova, otvírá Bůh téměř vždy dvě cesty, které ji k němu dovedou, a těmi cestami jsou bolest a láska. Jsou obtížné a poutnice si na nich zkrvaví nohy a rozedřou ruce, ale zároveň na okrajích této cesty ztratí všechny své nedokonalosti a dojdou svého cíle zcela nahé - ale za takovou nahotu se před Bohem nerdíme."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 09.06.2008

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas ml. - Dáma s kaméliemi (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­