ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Körner Vladimír (*12.10.1939)

­­­­

Adelheid (2)

  • druh a žánr: epika a novela
  • směr: poválečná literatura
  • místo a čas: zámeček v Černém Potoku po druhé světové válce

Komorní příběh o vykořeněném vztahu muže a ženy, Čecha a Němky, kteří se setkávají těsně po osvobození v roce 1945 a ztroskotávají v pokusech o sblížení nejen na národnostních, ale i vnitřních rozdílech.
Milostný příběh s nadčasovým významem; drama podivné lásky příslušníka zahraničního odboje Viktora Chotovického a dcery nacistického pohlavára Adelheid Heidenmannové. Děj se odehrává bezprostředně po válce v severomoravské pohraniční obci Schwarzbach. Téma smíření mezi národy se zde mísí s tématem osobního hledání smyslu života. Temné psychologické drama dvou osamělých lidí, které osud sice přivedl k sobě, ale čím více se k sobě snaží přiblížit, tím více se od sebe vzdalují. Rozporuplná doba nepřeje ani lásce, ani smíření sama se sebou. Adelheid zůstane pro Viktora hádankou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2019 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 137. ISBN: 978-80-257-2756-0.

OBSAH:

Po válce přijede zpět domů bývalý poručík britského letectva, není mu dobře a nereaguje na výzvy k legitimaci, padne tak do podezření, že je Němec. Při vystupování z vlaku se dostane do potyčky a je udeřen do hlavy, ocitá se na stanici, kde nadstrážmistr Hejna zjistí, co je zač, omlouvá se mu a nabídne mu samopal na obranu, což poručík odmítne.

Dostane na správu místní zámek po Němci, ve kterém je velký nepořádek. V zámku je žena, Adelheid, která neumí česky, je tam kvůli jeho žaludečním vředům, aby mu chystala jídlo (musí jíst často). Poručík se dozvídá, že je dcera bývalého majitele zámku Heidenmanna, jenž je ve vazbě v Olomouci a má být oběšen. Poručík požádá nadstrážmistra Hejnu, aby mu Adelheid na zámku nechal jako hospodyni. Domluví jí i to, aby se každý den nemusela vracet do lágru.

Adelheid není nejhezčí, ale poručíka přitahuje. Stráví s ní noc. Ráno se však Adelheid od poslaných Němek dozvídá, že její otec byl popraven. Začne chodit na mše do kostela, kde se objeví její bratr, o němž se myslelo, že zemřel na východní frontě. Všimne si ho nadstrážmistr Hejna a začne po něm střílet; je zraněn a unikne.

Bratr Hans se vloupá do zámku, zabije nadstrážmistra Hejnu a Adelheid omráčí poručíka, aby ho Hans nezabil. Vojáci je brzy dopadnou - Adelheid na nádraží a jejího bratra na pokraji smrti v lese. Má proběhnout soud, před ním mluví poručík s Adelheid, chce jí pomoci, protože se do ní zamiloval. Adelheid ale odejde na záchod, kde se oběsí na punčoše. Poručík z vesnice odjíždí s pocitem zmaru.

POSTAVY:

Viktor Chotovický - bývalý poručík britského letectva; pro žaludeční vředy strávil válku ve skladu
nadstrážmistr Hejna - chová se k Viktorovi dobře; rád pije
Adelheid - tichá, plachá
bratr Adelheid - zlý Němec, který se vloupe na zámek a chce zabít Viktora

KOMPOZICE:

chronologická

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

spisovná čeština, hodně přímé řeči

HLAVNÍ SMYSL:

složitý vztah mezi vojákem západní fronty a Němkou

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: avrilka, 18.09.2023

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Körner - Adelheid (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­