ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Körner Vladimír (*12.10.1939)

­­­­

Údolí včel (rozbor)

- poprvé v roce 1975 vydalo nakladatelství Melantrich

Středověký příběh z krajiny včel a německých rytířů, který je znám rovněž z vynikajícího filmového zpracování Františka Vláčila.

HRDINA:

V románu se podle mě střetávají hlavní hrdinové dva. Primárně dílo pojednává o Ondřejovi z Vlkova, ale dle mě je role Armina von der Heide více než rovnocená.

Ondřej z Vlkova
V mládí je otcem dán na výchovu k Řádu německých rytířů do Pruska, kde je rytířem Arminem vychováván k lásce k Bohu a k věrné službě. Jenže jednoho dne, když on sám pronásleduje prchajícího řádového bratra, přichází na to, že řádový život není nic pro něj. Ondřej zasteskne po domově. Při vhodné příležitosti utíká do rodného Vlkova, kde najde po otcově smrti zpustošené panství s macechou, kvůli které se vlastně do Polska dostal. Celou dobu ho pronásleduje jeho věrný přítel Armin, který přísahal, že "zbloudilého" bratra přivede zpět do náruče Řádu a do Boží přízně. Tuto vidinu budoucnosti ovšem Ondřej ani v nejmenším nesdílí a dává to Arminovi dosti tvrdě najevo, když ho nečekaně zbije. Později si pán z Vlkova bere svou macechu za ženu. Vše nasvědčuje šťasnému životu, nebýt Armina, jenž jako přízrak připomíná Ondřejovi jeho řádovou minulost a zradu. O svatební noci pološílený Armin zabíjí Ondřejovu ženu nejspíše jako trest za zběhnutí. Následovně Ondřej nechává Armina zabít psy.

Armin von der Heide
Věrný služebník Boha, místy až fanatik. Dokonce se podíval do Svaté země, ale k jeho zlosti se mu nepovedlo dojít až do Jeruzaléma...pouze do pouště v okolí Akkonu. Vychovává malého Ondřeje až do jeho dospělosti, má v něm nejlepšího, možná i jediného přítele a oporu v nejistém světě. Služba Bohu a Řádu je pro něj jediný životní cíl, a tak na Armina zpráva o Ondřejově útěku působí dosti drtivě. Komturovi se zapřísáhne, že "poblázněného a nerozumného" Ondřeje přivede zpět k Řádu, ale hlavně k Bohu. Vydává se za Ondřejem do Čech a snaží se ho přemluvit ke zpáteční cestě... Necítí k Ondřejovi zášť, bere ho jako pomateného. Dokonce ho i ochrání před bandou uhlířů, kteří chtějí pomstít Ondřejem zraněného druha. Ondřej se dokonce nechává přemluvit k návratu, jenže při první příležitosti Ondřej Armina zbije a utíká zpět do Vlkova... A to Armin nečekal. Celý jeho život, láska k Bohu, k Ondřejovi...vše se obracelo proti němu. V Arminovi to vře. Je zdrcen, ovšem i tak Ondřeje neproklíná, ale chce jej "spasit". Jenže v den Ondřejovy svatby je Armin nejspíše úplně zlomen. Přichází na jeho svatbu, kde již úplně semlet osudem přihlíží Ondřejovu štěstí s jeho nastávající. A pak v noci udělá Armin věc, kterou by nikdo nečekal. Ondřejovu manželku podřízne. Proč? Jako odplata Ondřejovy zrady? Kvůli Ondřejově spáse? Jako trest za polibek, který dostal? Ondřej nechává Armina roztrhat psy.

MOTIVY:

Prusko, Řád - cosi cizího, nalinkovaný život v cizích krajích
Roztrhání psy - hnusná, bolestná a hlavně ponižující smrt
Včelky, úly - domov
Písek z Akkonu - Arminovy naděje, ideály, touhy...na konci příběhu doslova rozmetány Ondřejovou ženou

POROVNÁNÍ:

Svojí řádovou tématikou připomíná román knihu Křižáci od Henryka Sienkiewicze. Na rozdíl od Křižáků, Údolí včel pojednává hodně o vnitřní mentalitě řádového bratra.

SYNTÉZA:

Příběh byl svižný, moc se nezasekával (až na výjimky - Arminovy myšlenky), četl se docela rychle.
Myšlenka příběhu mi přišla velice zajímavá, ale jaksi nedotažená, kniha na mě působila nehotově, rozpracovaně. Jako pouze do ¾ hotová. Abych byl spokojený, potřebovlal bych více propracované detaily a reálie, které v knize dělaly pouze kulisu. Těším se, až zhlédnu film, který byl knize předlohou, což se moc často nestává, většinou to je naopak.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ZW, 05.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Körner - Údolí včel (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)