ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Körner Vladimír (*12.10.1939)

­­­­

Anděl milosrdenství

Hlavní postavy: Adolf Brun, Anežka Brunová, sestra Hilda, hlídač Fero, léčitel Kryštof Stryja

DĚJ:

Děj se odehrává v období 1. světové války. Anežka Brunová obdrží dopis od svého manžela, majora Adolfa Bruna, kde píše, že musí zůstat na frontě a tudíž spolu nestráví Vánoce. Proto se Anežka rozhodne navštívit svého manžela přímo na haličské frontě. Když se ptá na cestu a říká, že jde za manželem A.Brunem, všichni jí rádi poradí, protože jeho jméno je zde velmi vážené. Manžela zahlédne ovšem ve chvíli, kdy dává povel k popravě zajatých vojáků, a od té doby se za něho stydí, dokonce je jeho chováním znechucena. Do mdlob přichází i ve chvíli, kdy na něho čeká v hostinci, který je plný žen a ony ženy na ni začnou nehezky pokřikovat a házet po ní vším možným, co mají po ruce.
Následujícího léta za ni na plovárnu přijede Volc, adjutant jejího manžela. Nemá pro ni dobrou zprávu, ba naopak ji navštíví jen kvůli tomu, aby jí oznámil smrt majora Bruna. Anežka se tím ale neznepokojuje. Svého vlastního manžela už nemá ráda a to především za jeho kruté činy na frontě. Když se k tomu přidají ještě jeho milenky, nevidí důvodu, proč pro něho ronit slzy.
Anežka se rozhodne opustit jejich dům a sloužit Červenému kříži. Chce nějak odčinit všechny zlé skutky manžela, chce pomáhat nemocným lidem. Proto se z ní stává ošetřovatelka. S vrchní ošetřovatelkou Hildou jsou zde jako jediné ženy. Nenachází se zrovna v nejlepším a nejútulnějším prostředí. Ubytována je jen v komůrce, kudy vede splašková roura. Druhého rána se jde brzy umýt do fontánky, ale když tam uvidí plavat mrtvou krysu, až se zastydí, že do fontánky vůbec strčila ruce. Anežku ovšem od její práce nic neodradí.
Pozná zde zajatce Kryštofa Stryju, kterému říkají šaman, protože má své zázračné metody, kterými léčí. S těmi se Anežka seznámí při léčbě italského zajatce Sylvia a padne z toho do mdlob. Hlídač Fero podá Stryjovi nůž, kterým mu bez umrtvení či dezinfekce nařízne kůži a svými nemytými prsty pohybuje v jeho vnitřnostech, až vyndá střepinu. Díky šamanovu zásahu však Sylvio přežije.
Sestra Anežka však časem najde cestičku ke Kryštofovi a ač jsou zprvu oba nesmělí, díky pomoci Fera se z nich stávají milenci. To netuší, že poměr s ním má i Hilda. Obě ženy využije ke krádeži dokladů mrtvých, k získání peněz, lepšího šatstva a různých dokumentů či map, což napomáhá k útěkům zajatců či nemocných. Když se ale pokusí o útěk sám Kryštof, již nakažený tyfem, zatknou ho.
Po tomto incidentu se Anežka rozhodne odejít zpět do svého domu. V mrazivé zimě na ni před dveřmi čeká mladý Sylvio, kterému se povedlo utéct. Byl již zcela zdráv a na ošetřovně Anežku často pozoroval. Tak také zjistil, kam dávala tajné dokumenty pro Kryštofa. Ač je velmi ostýchavý, stráví s ní noc a pak odejde.
Jeho přítomnost vystřídá hejtman Volc, který ji přijde sdělit, že byly odhaleny všechny útěky. Proto se společně vrací na ošetřovnu. Cestou se také dozví o zrádci Sylviovi. Fero má spolu s vrchním ošetřovatelem Radkem na starost nalezení všech dokumentů a odstranění všech osob spojených s tímto zločinem. V noci na Nový rok 1917 jí Volc nabídne tři východiska, jak z této situace ven. Může jít na frontu, stát se lehkou ženou pro vojáky či jít před polní soud, což by byla v podstatě sebevražda. Když ale spatří mrtvého Kryštofa pod tíhou ledu, jasně se rozhodne. Jde ještě se dvěma dobrovolníky do lágru, i když je jasné, že v tak kruté zimě tak daleko nedojdou a zmrznou. In memoriam je jí pak udělena medaile.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 27.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Körner - Anděl milosrdenstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­