ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudolf Stanislav (*16.02.1932)

­­­­

Nebreč, Lucie (2)

Dívčí román o 15leté Lucii, jež se nechá natolik ztrémovat, že propadne při zkoušce na gymnázium, přestože v 9. třídě patřila mezi nejlepší žákyně. Pak se stane hospodyňkou v domácnosti svých rodičů a chůvou malého synovce Románka. Své postavení nese těžce, ztrácí kontakt s kamarádkami i se svým tajným ideálem Petrem. Lucie si najde brigádu jako listonoška a nachází odvahu se znovu pustit do studia, bez zahořklosti navazuje kontakt se svými kamarádkami a sbližuje se i se svým obdivovatelem Zdeňkem. Roční zkušenosti, kdy se od ní vyžadovala zodpovědnost jako od dospělé, uspíší její zmoudření.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Parta v Praze roku 1991 (4. vydání). Počet stran: 166. ISBN: 80-900669-6-8.

OBSAH:

Patnáctiletá dívka Lucie výborně vystudovala devítiletku, ale protože jí matka vnutila parádní a nápadné šaty, u přijímací zkoušky pro trému pohořela. Zůstala tedy jako děvče v domácnosti, kde má plno starostí. Nakonec přijala brigádu na poště, prostě se z ní stala pošťačka.

Jednou nechala v novinách peníze, myslela si, že je nenávratně ztratila. Na druhý den jí je ale starší paní vracela s úsměvem. Ovládl ji strach, a proto raději pošťáckého řemesla zanechala.

Její kamarádka Rejnočka zatím navštěvovala gymnázium, kam se chtěla dostat také Lucie. Obě dvě odpoledne chodily pomáhat na parcely svých otců. Večer pak chodily spolu hrát volejbal, kde se vždy sešli bývalí spolužáci. Tam se také do Lucie zamiloval mladý kluk, který nebyl z řad spolužáků, ale byl to nejstarší hoch z celé party. Jmenoval se Miky. Ten Lucii stále někam zval, jenže Lucie byla bázlivá a nezkušená, takže nikdy nikam nešla. Až jednou ji pozval Miky na oslavu narozenin. Jela s ním na chatu, kde se oslavovalo. Lucii se sešlost vůbec nelíbila, a proto - když byli všichni opilí - utekla. Miky chtěl jít za ní. Ukradl cizí auto a v opilosti jej naboural. Lucie byla za několik dní předvolána na VB. Tam se také dozvídá, co se stalo s Mikym; to, že byl na pár měsíců zavřen, jí bylo lhostejné.

Její soused a taky kamarád, kterého vždy odstrkovala, Zdeněk, byl odvezen do nemocnice. Měl zlomenou nohu. Zlomil si ji, když lezl pro samorost pro Lucii. Lucie se zastyděla, již dávno mohla poznat, co je ve Zdeňkovi. Byl jiný, zamlklejší, měl cit a hlavně - měl ji rád. A tak Lucie během jednoho roku mnohé poznala, překonala a také nakonec nalezla...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 31.01.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Rudolf - Nebreč, Lucie (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­