ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudolf Stanislav (*16.02.1932)

­­­­

Metráček aneb Kosti jsou vrženy (2)

  • podtitul: Kosti jsou vrženy
  • díl: 2 (předchozí: Nemožně tlustá holka)

Ve druhém dílu románu Metráček je Jitka o dva roky starší, studuje na zdravotnické škole a prožívá další hezké i horší chvíle.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 1977 (1. vydání). Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 222.

OBSAH:

Jitka navštěvuje střední zdravotnickou školu, ve vrhu koulí se jí daří a chodí s Honzou. Honzovi to však v atletice přestává jít a je z toho nešťastný. V tanečních kurzech Jitku prosí, aby pro něj na praxi v nemocnici ukradla stimulační látku efedrin. Jitka to udělat nechce, ale nakonec to udělá, protože nechce Honzu ztratit.
Honza je šťastný, Jitce se velmi věnuje a i na závodech se mu konečně začíná opět dařit.

V nemocnici se začínají ztrácet věci, namátkovou kontrolou se zjistí, že to byla spolužačka Běla. Mezi ztracenými věcmi je i efedrin, Jitka se cítí špatně a chce jej vrátit. Honza ho ale odmítá vydat zpět a chová se k Jitce opovržlivě.

Na oddělení chirurgie se Jitka seznamuje s Vaškem Rybaříkem, chlapcem, jenž se vážně zranil v továrně Jitčina tatínka a poznal Jitku podle očí.

Na Bělu se ve škole všichni dívají skrz prsty, ta tlak okolí nevydrží a pokusí se dokonce i otrávit. Naštěstí se jí sebevražda nepodaří, ale Jitka cítí už velkou vinu a vše řekne své učitelce na praxi. Ta Jitce poví, že si takhle Honzu jen kupuje a že mu tím může ublížit. Jitka jde ihned za Honzou, lstí zničí lahvičku efedrinu a rozejde se s ním. Jitka si myslela, že bude nešťastná, ale spíše se jí tak uleví...

Ten večer oznámí Jitčin bratr Břéťa, že jeho přítelkyně Ivana je těhotná. Rodiče jsou v šoku, ale brzy začnou plánovat svatbu.

Další den jde Jitka navštívit Vaška, který je po operaci oka. Jitku velice rád vidí a ona jeho také, z jeho očí čte, že jeho cit k ní je opravdový.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Angelika, 23.10.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Rudolf - Metráček aneb Kosti jsou vrženy (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­