ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudolf Stanislav (*16.02.1932)

­­­­

Blíženci (2)

Příběh vyprávěný střídavě dospívajícím chlapcem a invalidní dívkou o tom, jak se jejich rodiče vzali a oni se učí žít společně v nové rodině.
Rozvíjí se před námi příběh dvou dospívajících dětí, jež se liší nejen povahově, ale i prostředím, v němž dosud vyrůstaly. Kniha začíná v době, kdy se osudy obou hlavních postav spojují, a to sňatkem jejich rodičů. K problémům s pubertou přibývají další - změna postavení jednotlivých členů v nové rodině, jejich poznávání a vzájemné pochopení. Nenalezneme zde konečná řešení problémů dětí z neúplných nebo nově vznikajících rodin, ale mnoho úsměvných i vážných vyústění jednotlivých situací.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 2001 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 174. ISBN: 80-7033-727-3.

OBSAH:

Děj knihy začíná v zoologické zahradě, kam jde Milka Kubínková seznámit své děti Davida a Kamilu se svým novým přítelem Petrem Pavlem, který má dceru Miladu. David půjde po prázdninách do deváté třídy, učení mu moc nejde. Kamile je devět let. Milada je stejně stará jako David. Je ochrnuta na polovinu těla, protože prodělala dětskou mozkovou obrnu. Na rozdíl od Davida se učí výborně. Její maminka zemřela při autonehodě.

Milka a Petr se vzali a odpoledne jedou celá nová rodina navštívit Miladinu babičku Lázničkovou, matku její zemřelé maminky. Babička není šťastná, že si Petr vzal Milku. Dává Miladě šperky po mamince a upozorňuje Milku, že jsou jenom Milady. Milada je nakonec odmítne.

David a Kamila si s Petrem a Miladou moc nerozumějí. Po prázdninách začnou chodit David a Milada do stejné třídy. Třídní učitelka Ryšánková posadí Miladu vedle Šárky, jež držela místo kamarádce, která je s rodiči v zahraničí. Chová se k Miladě odměřeně. Chlapci ve třídě vymyslí pro Miladu přezdívku "Pacička", protože má po obrně zkroucenou ruku. David se k nim rád přidává...

Při další návštěvě u babičky najde David ve stodole starý motocykl a s pomocí Petra si ho odváží domů. Potom jej opravuje společně s Petrem a spolužákem Slávečkem Vorlíčkem, s nímž sedí ve třídě v jedné lavici.
Jednoho dne David přijde ze školy a nemůže najít klíče. Zjistí se, že zůstaly uvnitř v zámku. Byl u nich zloděj a ukradl Davidovi motocykl a sbírku angličáků. Sláveček si myslí, že zlodějem by mohl být spolužák Marcel Veškrna, který je známý tím, že krade. Případ vyšetřují policajti ve škole a vypadá to, že žádný kluk ze třídy motocykl a autíčka neukradl. Místní drbna Vedralová řekne Miladě, že se u jejich bytu potuloval nějaký kluk v červené bundě a ji, starou osobu, ani nepozdravil. Policie prověřuje čtyři kluky v červených bundách a zjistí se, že to byl Sláveček. David se nechá přesadit k Leoši Tláskalovi, nejchytřejšímu a nejhezčímu klukovi ze třídy. Miladě se také líbí a Leoš se na ni občas usměje.

David začne Miladu vozit do školy na kole a všichni spolužáci Miladě ochotně pomáhají při slézání z kola. Za Miladou občas chodí na návštěvu starší kamarádka Renata Sůrová, která už měla hodně kluků. Například Martina Frnka z tanečních a Jugoslávce Dražena, s nímž čeká dítě a musí jít na interrupci.

David se ve škole popere s Veškrnou, protože se posmíval Miladě. Po rvačce má natržený ret a musí jít k lékaři. Milka mu za trest zakáže televizi, zrovna když si nechali zavést satelit.

Když Milada čeká v autě na tátu, Milku a Davida, kteří jsou u doktora, potká Leoše Tláskala, který potřebuje přeložit seznam videokazet z angličtiny do češtiny. Milada mu to ráda přeloží. Celý den potom na něj čeká, až si pro seznam přijde, ale Leoš jde místo toho s přítelkyní Ivetou do kina.

David si sestrojí dalekohled podle časopisu ABC. Jedné noci leze spolu s Kamilu a Miladou na střechu podívat se na hvězdy a měsíc. Při zpáteční cestě si Milada zlomí nohu, protože s pomocí Davida šplhala po žebříku. Musí jít do nemocnice na operaci. Lékaři jí slibují, že jí prodlouží druhou nohu, aby mohla lépe chodit. David za ní chodí do nemocnice, nosí jí úkoly a dopisy od spolužačky Šárky, se kterou se skamarádila.
Ve škole také vyplňují přihlášky na střední školu. Milada chce jít na jazykovou školu a David na automechanika.

V závěru knihy navštěvuje celá rodina Miladu v nemocnici a nesou jí dárečky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 09.11.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Rudolf - Blíženci (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­