ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudolf Stanislav (*16.02.1932 - †08.01.2022)

­­­­

Metráček (9)

  • podtitul: Nemožně tlustá holka

Hlavní hrdinkou příběhu je dospívající dívka Jitka Pažoutová, kterou přezdívají "Metráček". Jitka trpí obezitou a je často terčem posměchu svých spolužáků. Rozhodne se změnit svůj život. Nejprve se začne věnovat vybíjené a později i atletice. Postupně si získává respekt svých spolužáků i trenéra a navazuje nová přátelství.
Metráček je příběhem o tom, jak těžké je změnit svůj život, ale zároveň jak důležité je nevzdávat se a bojovat za své sny a cíle...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 1990 (4. vydání). Počet stran: 127. ISBN: 80-7033-078-3.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Český redaktor, spisovatel, scénárista a autor děl pro mládež. Narodil se v roce 1932 v Jičíně. Vystudoval gymnázium a vysokou školu pedagogickou. Pracoval tedy i jako učitel. Bylo mu 89 let, když 8. ledna 2022 v Brandýsu nad Labem zemřel.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jitka - je jí čtrnáct let; její nejoblíbenější předměty ve škole jsou čeština a francouzština; cílevědomá, trpělivá a ničeho se jen tak nelekne; pokud někdo Jitku nezná, posmívá se jí za její silnou postavu, ale když ji pozná lépe, zjistí, že je to skvělá kamarádka s milým, přátelským a společenským charakterem - proto je u kamarádů tak oblíbená; až moc jí záleží na vzhledu
Jitčina mamka - přísná, ale laskavá; vrátná v továrně Monitex
Jitčin taťka - laskavý mistr v továrně Monitex

DĚJ:

Jitka, celým jménem Pažoutová, je žákyní osmého ročníku. Učí se dobře, ale občas ji trápí matematika. Její bratr studuje v Praze na vysoké škole. Kvůli svým tělesným nedostatkům má problémy s tělocvikem.

Když se její třída začíná připravovat na turnaj ve vybíjené, Jitka po škole hodně trénuje. Protože se spolužáky nemůže soutěžit v rychlosti, musí aspoň v síle...

Poté co se naučila chytat míč, je Jitka skoro nejlepší hráčkou ve třídě. Se svými kamarádkami Andulou a Ninou je vybrána do turnaje.

Jitce se líbí kluk jménem Petr, ten ale touží po Nině, a proto Jitka žárlí.

Když tým přijede na turnaj, jeden kluk z hlediště posměšně vykřikne Metráček a Jitka hned ví, že je to na ni. Jitku v této situaci velmi podpoří Nina. Její tým turnaj vyhraje a Jitka na tom má velkou zásluhu!

Po zápase za Jitkou přijde Honza, který na ni na začátku křičel onu nadávku a omluví se jí. Řekne, že Jitka má dost síly na vrh koulí a že by mohla dojíždět do Rybína na atletiku.
Jitce tento úžasný nápad rodiče schválili, a tak mohla začít dojíždět na tréninky. Honza Jitce dá i malou opičku a Jitce se začíná více líbit Honza než Petr.

Jitce vrhy opravdu jdou a už brzy se účastní svého prvního velkého atletického závodu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arecuk, 07.03.2023

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Rudolf - Metráček (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­