ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudolf Stanislav (*16.02.1932 - †08.01.2022)

­­­­

Autor četných románů a povídek pro dospívající mládež, obzvláště dívčí. Od konce 70. let minulého století též autor románů pro dospělé. Psal i televizní hry pro mládež.

Narodil se 16. února 1932 v Jičíně do rodiny dělníka a železničáře. Své dětství a dospívání prožil v nedaleké Železnici, kde jeho tatínek vedl tamní knihovnu. Obec Železnice se objevuje v jeho knížkách pro mládež jako "Stříbrovice", Jičín pak jako "Rybín". Jeho matka se v Železnici stala později členkou JZD.

Stanislav Rudolf neměl sourozence - problémy takového dítěte vylíčil v povídce Jedináček v knize Modrý déšť (1975).

Studoval na reálném gymnáziu v Jičíně, kde roku 1951 úspěšně odmaturoval, a zároveň se vyučil kinooperatérem (výuční list roku 1950). Měl však i další četné zájmy - hudbu, chemii atd. Po ukončení studií se hlásil na FAMU, kam nebyl ovšem přijat. Krátce proto pracoval ve Výzkumném ústavu rozhlasové a televizní techniky v Praze. Zkušeností odtud využil v románu Formule 1 (1981). Následně úspěšně absolvoval Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích (promoce 1954) a nastoupil na učitelské místo na osmiletce v Chrašticích na Písecku (1954-56), kde se také roku 1956 oženil (s ženou má dceru a syna). V roce 1960 učil na základní škole v Lázních Bělohrad.
Své vědomosti si dále rozšiřoval na Vysoké škole pedagogické v Praze, kde od roku 1956 studoval dálkově češtinu. Tato studia úspěšně zakončil roku 1960 (diplomová práce: Historie kalendářů jako knížek lidového čtení).

V letech 1961-1965 působil na Pedagogické fakultě UK v Brandýse nad Labem. Rovněž krátce učil i na tamní desetileté škole. Po sloučení pražské a brandýské fakulty učil čtvrt roku ještě na devítiletce v Brandýse nad Labem a poté přijal místo redaktora Pionýrských novin (ty byly roku 1968 přejmenovány na Sedmičku pionýrů), kde se seznámil s prací pionýrských oddílů a poznal i řadu zajímavých dětských osudů. V letech 1970-1977 byl zaměstnán jako redaktor časopisu Květy. Díky této práci absolvoval hodně zahraničních cest, takže navštívil mnoho cizích zemí (Francie, Rusko, Itálie, Uzbekistán...).
Od července 1977 byl spisovatelem z povolání, a to až do roku 1982, kdy byl zaměstnán jako dramaturg Filmového studia Barrandov.

DÍLO:

Stanislav Rudolf debutoval epigramem v časopise Hostu do domu (1956). Později přispíval drobnými povídkami do časopisu pro mládež. Od prvního románku s dívčí hrdinkou Metráček aneb Nemožně tlustá holka (1969) napsal v rychlém sledu řadu knih s dívčími hrdinkami a méně často i s chlapeckými hrdiny, v nichž zobrazuje dnešní mládež kolem 14 až 15 let v jejím každodenním životním prostředí, v rodině, škole i mezi kamarády. Jde většinou o mládež vesnickou, přidržovanou od malička k práci. Rudolf píše od počátku zručně, s fabulační jistotou, z níž má nenásilně vyplývat důraz na pozitivní charakterové i citové zrání. Právě v tomto klíčovém bodě podléhá však spisovatel často starším konvencím žánrů: příliš snadnému optimismu ve zmáhání životních překážek, šablonovitosti v líčení raných milostných vztahů, nedostatečnému zřeteli k ideovému a šíře světonázorovému vývoji. Přemíra detailů navozuje kypivou životní plnost, která však poněkud překrývá jinak citlivou interpretaci vnitřních procesů. K té přispívá i autorův živý smysl pro hovorovou mluvu dnešní mládeže.

Rudolfova tvorba pro mládež zahrnuje po Metráčkovi romány Nebreč, Lucie (1972), Něžně háčkovaný čas, Kopretiny pro zámeckou paní a povídkový diptych Nepřeletí mne ptáci (vše 1973), román Údolí krásných žab (1974), další dvojici povídek Modrý déšť (1975) a dále Miliónová holka (1976), pokračování prvotiny s názvem Metráček aneb Kosti jsou vrženy (1977) a Na semaforu zelená (1980).

V roce 1978 vydal Rudolf svůj první román pro dospělé - Barvoslepý, vytěžený z učitelského prostředí. Po něm následoval román Pyžamo po mrtvém (1979), novela Operace mé dcery (1980) a romány V každém okně Julie (1980), Formule 1 (1981) a Běh znaveného koně (1983). Ve všech sleduje různá pokřivení současných mezilidských vztahů.
Psychologická próza v ich-formě Pyžamo po mrtvém představuje pokus o sevřenější tvar, jehož osou jsou podobně jako v Operaci mé dcery problémy současných manželství. Postupně objevuje autor nová prostředí - nemocnice, internát, prostředí automobilových závodů, stavbu velké elektrárny -, klade si náročné cíle, zvládá je však umělecky jen průměrně.

Z jeho dílny vyšlo několik televizních her pro mládež (dobrý ohlas zaznamenala Romance pro devět dlouhých let). Některé z jeho knih byly zfilmovány (např. Metráček, Údolí krásných žab, Kopretiny pro zámeckou paní).

Zemřel po delší nemoci ve věku nedožitých devadesáti let.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Elina, 05.02.2010

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Stanislav RudolfMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­