ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudolf Stanislav (*16.02.1932)

   
­­­­

Formule 1

Román ze současného prostředí zachycuje obtížný úsek životní dráhy vedoucího pracovníka strojírenského podniku na malém městě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1981 (1. vydání). Ilustroval Teodor Rotrekl. Počet stran: 384.

OBSAH:

44letý inženýr elektrotechniky Jan Kašpar odchází z pražského výzkumného ústavu do městečka Milešína do strojírenského podniku MONA. Usiluje o nejlepší výsledky ve svém povolání i v automobilovém sportu, kterému propadl jako amatérský závodník. Se svým mechanikem Arnoštkem jezdí okruhy po republice. Jeho cílem je dostat se na závody do zahraničí. Jeho velkým snem je pak jednou řídit Formuli 1.

Na mezinárodním sympoziu o inovaci výroby ve strojírenství se seznamuje s velice přitažlivou ženou Ditou Rabochovou, jež dělá překladatelku. Po společné noci s Ditou se Honza vrací domů ke své ženě Lídě. Jejich manželství bylo bezdětné.

Honzovi se zabila v autě sestra Milena s mužem a dcerou Šárkou. Po Šárce zbylo dítě - dcera Simonka. Otcem byl černoch Abbúd Dar Batha, jenž se k Šárce nehlásil. Navíc byl ve své zemi ženatý. Honza s Lídou si vzali Simonku za vlastní. Přesto se za to Honza styděl, Simonka byla totiž snědá. Lída vedle dítěte omládla a plně se k němu upnula.

Honza jede další závody, na nichž ho tentokrát doprovází Dita. V MONĚ, kde pracuje jako vedoucí, má Honza samé starosti. Jeho kamarád a podřízený Pavel Vlček pije, je z něho notorik. Ve svém oddělení pracují na projektu integrovaného úseku. Alkoholik Vlček svůj úkol pokazí a chyba je odhalena pozdě. Projekt se musí předělat. Honza chce Vlčkovi pomoci, dává mu nový úkol, ale všechno kontroluje, chce mít jistotu. Projekt je výborný, ale ředitel Halíř ho nechce realizovat. Přenechává jej pobočnému závodu v Dařkově.

Na titulní straně motoristického časopisu, který se Lídě dostane do ruky, vyjde fotografie Honzy s Ditou ze závodů, na nichž Honza uspěl. Lída si je jistá, že ji Honza podvádí, ten se však nechce k ničemu přiznat. Nastává tichá domácnost.

Vlček přes svůj slib, že nebude pít, pije dál. Honza žádá o jeho výpověď a protialkoholické léčení. Vidí v tom poslední možnost, jak mu pomoci.

S Lídou se usmiřuje poté, co se u nich objevuje Abbúd. Honza ho vyhodí a Lída si uvědomí, že svého muže potřebuje.

Honza je nominován na závody do Belgie, kam pojede i Dita jako překladatelka. Náhodně se však dovídá od mladého závodníka Erika Tobiczyka, že závod mu zařídila Dita, prý se s někým vyspala. Původně měl být Honza pouze náhradník.

Noc před odjezdem na závody jede Honza se Simonkou do nemocnice, která musí okamžitě na operaci se slepým střevem. Podle doktora prý přijeli na poslední chvíli. Poté se Honza rozhodne, že na závody vůbec nepojede. Rodina a osobní čest jsou pro něj důležitější...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 07.11.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Rudolf - Formule 1Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­