ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudolf Stanislav (*16.02.1932)

­­­­

Kopretiny pro zámeckou paní

Kateřina Krásná - jméno jako z pohádky, ale líbilo by se vám, kdybyste žili na zámku a bylo vám 15 let? Tak přesně takhle uvažuje Katka, která tráví většinu svého volného času za pokladnou nebo za plotnou. Ale co se dá dělat, když není nikdo jiný, kdo by mohl vypomoci... Až do toho osudového okamžiku, kdy se na zámku objeví sympatický vysokoškolák, brigádník Petr, žije Kateřina jinak vcelku poklidný život - občas chodí s kamarádkou Hankou na procházky, do kina, na zábavy. Ovšem Hanka je pořád jenom Hanka...není to to pravé ořechové, co by si dívka ve svých patnácti letech přála. Kdyby tu byl tak nějaký Tomáš, Jan, Jakub, anebo třeba Petr... Ano, je to Petr, o kterém až po uši zamilovaná dívka sní. Ale co má dělat, když ji pořád tak přehlíží? Být k němu milá, nebo naopak extrémně nepříjemná? Kdo ví. Ale ona se musí stát tím NĚKÝM a na něco přijít. Nakonec ji napadne spásná myšlenka. Z Petrova pokoje vezme dva korbelíky ze čtrnáctého a patnáctého století. Myslí si, že Petr i táta budou vyvádět a když budou prohledávat zbytek zámku, ona vrátí korbely do pokoje a Petr bude za blbečka. Zkrátka skvělé! Ale kam je schovat. Do sklepa? Nebo někam jinam?...Do gauče v kuchyni! Zdá se to jako perfektní plán bez vady a kazu. To ovšem dívka nepočítá s tím, že otec nebude lítat po zámku jako hadr na holi, ale ihned zavolá policii. Vyslýchání, vyslýchání, vyslýchání...Až už to Kateřina nevydrží a policistovi všechno řekne. O nádobách, o paklíči, kterým otevřela dveře, o Petrovi. Najednou jako by z ní všechno spadlo. Ten večer leží v posteli a najednou slyší tiché tóny Petrova rádia. Chvíli potom ho i vidí. Spouští se na provázku z okna nad Katčiným pokojem a u něhu jsou přivázány dvě kopretiny. Že to ale stálo sil, než je dostala, nebo ne?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Levandule, 04.06.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Rudolf - Kopretiny pro zámeckou paníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­