ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bach Richard David (*23.06.1936)

­­­­

Jonathan Livingstone Racek (4)

- u nás vyšlo též pod názvem Racek

Poetická próza amerického autora je alegorií touhy po dokonalosti a obtížné cesty k ní.
Úsilí o dokonalost, o nalezení cesty k této dokonalosti a smyslu života vyčleňuje každého hledajícího jedince z davu. Racek Jonathan se svou touhou po dokonalém létání je uměleckým podobenstvím tohoto hledání a jeho let je vyjádřením důvěry v sílu, která každého tvora provází zkouškami života a na cestě k ideálu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Synergie v Praze roku 1999 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Jonathan Livingston Seagull přeložil Robert Gajdoš. Počet stran: 64. ISBN: 80-86099-23-7.

OBSAH:

Hlavní postava, Jonathan Livingstone Racek, je mladý racek, kterého neuspokojuje dělat totéž co ostatní. Zatímco zbytek hejna se snaží především získat potravu, Jonathan se snaží dosáhnout mistrovství v létání. Po nebezpečném manévru je vypovězen z hejna. Dlouho žije sám a stále se zdokonaluje v letu. Po smrti odchází do jakési vyšší sféry, kde žijí výhradně racci, kteří se snaží létat. Jonathan tam pokračuje v učení a tentokrát má učitele. Učí se rychleji než ostatní a velmi brzy dosáhne mistrovství. Poté se vrací na zem, aby učil pozemské racky létat. Nejprve kolem sebe shromáždí skupinu žáků, kteří byli podobně jako kdysi on vypovězeni z hejna. Poté s nimi letí k hejnu a učí létat další racky. Vůdce hejna ostatním rackům nařídí si Jonathana a jeho žáků nevšímat, ale Jonathan přesto získává stále více učedníků. Nakonec jsou však on a jeho nejlepší žák Fletcher napadeni a zachrání se pomocí přemístění, což je nejobtížnější způsob létání. Na závěr Jonathan opět opouští tento svět a pověřuje Fletchera, aby pokračoval v jeho díle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiřka, 11.10.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Richard David Bach - Jonathan Livingstone Racek (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­