ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bach Richard David (*23.06.1936)

­­­­

Jonathan Livingstone Racek (4)

- u nás vyšlo též pod názvem Racek

Poetická próza amerického autora je alegorií touhy po dokonalosti a obtížné cesty k ní.
Úsilí o dokonalost, o nalezení cesty k této dokonalosti a smyslu života vyčleňuje každého hledajícího jedince z davu. Racek Jonathan se svou touhou po dokonalém létání je uměleckým podobenstvím tohoto hledání a jeho let je vyjádřením důvěry v sílu, která každého tvora provází zkouškami života a na cestě k ideálu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Synergie v Praze roku 1999 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Jonathan Livingston Seagull přeložil Robert Gajdoš. Počet stran: 64. ISBN: 80-86099-23-7.

OBSAH:

Hlavní postava, Jonathan Livingstone Racek, je mladý racek, kterého neuspokojuje dělat totéž co ostatní. Zatímco zbytek hejna se snaží především získat potravu, Jonathan se snaží dosáhnout mistrovství v létání. Po nebezpečném manévru je vypovězen z hejna. Dlouho žije sám a stále se zdokonaluje v letu. Po smrti odchází do jakési vyšší sféry, kde žijí výhradně racci, kteří se snaží létat. Jonathan tam pokračuje v učení a tentokrát má učitele. Učí se rychleji než ostatní a velmi brzy dosáhne mistrovství. Poté se vrací na zem, aby učil pozemské racky létat. Nejprve kolem sebe shromáždí skupinu žáků, kteří byli podobně jako kdysi on vypovězeni z hejna. Poté s nimi letí k hejnu a učí létat další racky. Vůdce hejna ostatním rackům nařídí si Jonathana a jeho žáků nevšímat, ale Jonathan přesto získává stále více učedníků. Nakonec jsou však on a jeho nejlepší žák Fletcher napadeni a zachrání se pomocí přemístění, což je nejobtížnější způsob létání. Na závěr Jonathan opět opouští tento svět a pověřuje Fletchera, aby pokračoval v jeho díle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiřka, 11.10.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Richard David Bach - Jonathan Livingstone Racek (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)