ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bach Richard David (*23.06.1936)

   
­­­­

Jonathan Livingstone Racek (3)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu přeložil Robert Gajdoš, nakladatelství Synergie, Praha 3, 1999, 65 stran

HLAVNÍ POSTAVY:

Jonathan Livingston Racek - miluje létání a není ochoten se své záliby vzdát, učenlivý, rozumný, šťastný
Čiang - nejstarší a nejmoudřejší ze všech
Fletcher Lynd Racek - mladý, divoký, tvrdohlavý

OBSAH:

Jonathan si myslí, že v životě racků není důležité jenom lovit potravu, ale nejkrásnější že je létání. Učí se létat a dosahuje rekordní rychlosti. Má z toho radost a chce to ukázat ostatním rackům. Chtěl by je přesvědčit, aby také zkoušeli létat tak jako on. Racci ho ale odsoudí, protože dělá ostudu ostatním, a Jonathan opouští domov. Není ale nešťastný, protože se dál zdokonaluje v létání. Když zemře, dostane se do jiného světa, kde jsou všichni skoro dokonalí. Všichni racci tam milují létání. Čiang ho učí, jak má létat pomocí myšlenky. I to se Jonathan naučí. Pak se vrátí na Zemi k rackům, kteří ho vyhnali. Chtěl by je naučit všechno, co už umí. Potkává Fletchera Lynda Racka, který byl také vyhnán, protože miluje létání. Učí ho všechny důležité kousky. Zanedlouho má několik žáků. Potom předvedou své umění před hejnem a přesvědčí ostatní, že dokážou tak výborně létat. Fletcher se při letu zabil a dostal se do jiného světa. Potom se zase vrátil za Zem, ale ostatní si mysleli, že je ďábel, proto se vrátil zpět a začal učit jiné racky umění létat.

MYŠLENKA DÍLA:

Nevšímat si společnosti a dělat to, co je správné, co chceme, co máme rádi.

CITÁT Z KNIHY:

Netrápila ho samota, ale to, že ostatní rackové odmítli uvěřit v nádheru létání, která čeká na každého. Mrzelo ho, že odmítli otevřít oči a vidět pravdu.

Jonathan Racek také poznal, že jednotvárnost, strach a hněv zkracují rackům život, a s myslí oproštěnou od toho všeho se dožil vysokého věku.

VLASTNÍ NÁZOR:

Hezké, stručné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 27.03.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Richard David Bach - Jonathan Livingstone Racek (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­