ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Bach Richard David (*23.06.1936)

   
­­­­

Most přes navždy (2)

Forma: román
Žánr: epika
Kompozice: Kniha je členěná na kapitoly, které jsou pouze očíslované. Příběh je vyprávěný ich-formou.
Tento příběh je částečně autobiografický.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Originální název: The Bridge Across Forever
Původní nakladatelství: William Morrow and Co. Ltd
Překlad: Ing. Stanislava Vitoňová
Jazyková redakce, grafická úprava a sazba: Robert Gajdoš
Ilustrace na obálce: Karel Demel
Grafická úprava obálky: Václav Vašina
Spolupráce na realizaci: Amicus František Špergr
Vydalo: nakladatelství Synergie - Na rovnosti 22, 130 00, Praha 3
Počet stran: 336
ISBN: 80-86099-13-X
Vydání: první

POSTAVY:

Richard - autor se zde vykresluje jako obyčejný člověk, ale příliš informací o sobě neposkytl
Leslie - nádherná, velice chytrá, naprosto dokonalá žena, symbolizuje čistotu, dokonalost, vyšší stupeň bytí, je ztělesněním krásy

OBSAH:

Tato kniha je inspirovaná podle skutečných událostí autorova života. Autor popisuje hledání své životní družky, své osudové lásky. Věří, že někde na něj čeká dokonalá žena.

Příběh začíná ve chvíli, kdy Richard vezme všechny svoje peníze a vydá se do světa hledat pro sebe ideální ženu. Postupně zjišťuje, že to není nic jednoduchého. Během putování podléhá své vášni - létání - a kupuje si malý dvouplošník.
Zanedlouho zjišťuje, že jeho kniha se stala bestsellerem, že vydělává miliony, že se o něj zajímají tisíce lidí. Je mu nabídnuto zfilmování onoho slavného díla, proto se vrací ze svého putování domů. Vůbec nerozumí ničemu kolem financí ani daní a kvůli tomu si najímá finančního manažera - Stana - spolehlivého starého přítele. Stan vezme všechny peníze a velice výhodně je investuje do akcií.
Richard měl za svůj život mnoho milenek, ale žádné z nich nedal své srdce. Nechtěl ztratit svobodu - to nejcennější co v životě má - to by byla pro něj příliš velká daň. Postupem času dospěl k závěru, že dokonalá žena se neskrývá pouze v jedné osobě, ale v mnoha různých ženách.
Až jednoho dne potkal Leslie, která se později stala prostředníkem mezi ním a finančním úřadem, protože díky Stanově výhodné investici se Richard velice zadlužil. Často s Leslie hrávali šachy dlouho do noci a postupně se sbližovali. Ona nebyla stejná jako všechny ostatní ženy. Richard se od ní mohl spoustě věcem učit, dokázali se bavit hodiny. Bylo to jiné, než co kdy dřív poznal. Čím více ji poznával, tím více ji obdivoval. Ona bojovala za lidská práva, vstupovala do politiky, organizovala různé demonstrace - zajímala se o každého jedince. Vzhlížel k ní s úctou. Přesto však byl jejich vztah stále v oné počáteční fázi bez závazků. Lásku k ní popisoval jako lásku k mladší sestře.
Richard by nikdy neřekl Leslie, že ji miluje, neměl tahle slova rád, považoval je jen za prázdnou frázi. Manželství považoval skoro za hřích. Děsil se jakýchkoliv závazků. Tento jeho postoj mu neustále připomínal rytíř, kterého měl v mysli, aby jím byl ochraňován. Rytíř v brnění, který zmizí až tehdy, když Richard zjistí, co je pro něho nejlepší.
Po nějaké době se spolu sblížili, ale Richard stéle uniká za jinými ženami. Jednou však i této výjimečné ženě došla trpělivost. Když jí bylo opravdu zle, zanechal ji vlastnímu osudu, nechtěl se kvůli ní omezovat. To už bylo opravdu moc. Leslie mu napsala dopis, že to nikam nevede, že bude lepší, když se rozejdou. Ona nechtěla být jednou z jeho žen. Buď ať je s ní, nebo bez ní.
Nakonec však dali svému vztahu ještě jednu šanci. Přestěhovali se do Arizonské pouště, kde žili v karavanu, aby spolu byli neustále každý den. Byla to těžká zkouška, ale Richard přece jenom překonal své vnitřní rozpory, které mu bránily v uzavření plnohodnotného vztahu.
Po více než roce se odstěhovali kamsi do Oregonu, kde si koupili malý domek. Nedlouho poté chtěla vláda vykácet lesy v této oblasti. Nechtěli to dopustit, mysleli, že stromy si je k sobě zavolaly, aby je zachránili. Richard s Leslie to tak nechtěli nechat. Nastudovali všechny potřebné zákony, informovali o tom celé široké okolí a boj s vládou vyhráli. Konečně byl vyřešen i Richardův spor s finančním úřadem. Protože neměl peníze na zaplacení milionového dluhu, musel zbankrotovat. Bylo mu zabaveno všechno - práva na jeho knihy, dům, karavan, dodávka, počítač, přišel dokonce i o všechny ponožky. Úřady byly nemilosrdné. Takto přitom získaly třetinu toho, než kdyby nechaly Richarda dluh splácet.
Už bylo po všem, mohli začít s novým štítem. Konečně mohli dosáhnout, o co už dlouho usilovali. Leslie s Richardem se vzali! Udělali to, přestože byli oba rozvedení a tolik se zklamali. Věděli, že jsou si životními druhy. Po tak dlouhém společném soužití už to byla jenom formalita. Za téměř poslední peníze, které měli, nakoupili zpět práva na Richardovy knihy, aby je mohli v budoucnu zfilmovat.
Došli společně k vnitřní moudrosti a chtěli vše, co se naučili, předat dál. Naučili se opouštět své tělo, aby se mohli setkávat s některými svými já z minulosti a sdělit jim spoustu důležitých informací. Tato vnitřní moudrost byla natolik vzácná, přesto se o ni chtěli podělit. Začali objíždět celou Ameriku a přednášet.

CITÁT Z KNIHY:

Jeli jsme k mým rodičům na kraj města, na místo, kde jsem žil od doby, kdy jsem byl ještě dítě, až do dne, kdy jsem utekl, abych mohl létat. Zpomalil jsem, zaparkoval auto na příjezdové cestě, která byla důvěrně známá všem mým tehdejším já z dob, kam až sahala moje paměť.
Nad hlavou tentýž zelený mrak eukalyptu; tady tentýž trávník, který jsem tady sekal a snažil se, aby byl co nejnižší. A tady garáž s plochou střechou, kam jsem umístil svůj první vlastnoručně vyrobený dalekohled směřující k měsíci, břečťan na zdi kolem zahrady, tatáž bílá dřevěná branka s dírkami pro psa, který už byl dávno mrtev.
"Ti budou překvapení!" Leslie vztáhla ruku a její prsty se dotkly branky.
V té chvíli jsem ztuhl, čas se zastavil. Její ruka na dřevě, třpytící se nový prstýnek, pohled na něj mi proletěl myslí a za jediný okamžik vyřízl třicet let.
To dítě to vědělo! To dítě, jímž jsem byl, stálo u branky a vědělo, že žena, pro kterou se narodil, aby ji miloval, tu jednou stane. V kratičkém záblesku jsem ho viděl, jak stojí ve tmě hluboké minulosti, stojí tam s otevřenou pusou a zírá na Leslie, která ve slunečním světle celá září. To dítě to vědělo!
Má žena otevřela branku a běžela obejmout mého otce a mou nevlastní matku.
Chlapec zprůsvitněl a postupně mizel, oči vytřeštěné, pusa pořád otevřená, a byl pryč.
Nezapomeň! křikl jsem nezvučně přes celá desetiletí. Nikdy na tuto chvíli nezapomeň!

VLASTNÍ NÁZOR:

Všechny Bachovy knihy mají působivý strhující děj, který dokáže pohltit. Čtenář se velmi často a velmi snadno ztotožňuje s hlavním hrdinou bez ohledu na to, jestli je to Racek... Autor čtenáře přesvědčuje o své filozofii jemnou nenásilnou formou. Určitě jsem se musela nad jeho myšlenkami zamyslet, není možné přejít je jen tak bez povšimnutí. Ovšem některé myšlenky byly poněkud nesrozumitelně zpracované a bylo obtížné pochopit jejich přesný význam.
Každá z těchto knih má pro mě hlubší smysl a určité spojitosti s mým osobním životem. Během jednoho období pro mě byly tyto knihy velmi důležité a přikládala jsem jim velký význam. I po několikátém přečtení jsou to stále moje nejoblíbenější knihy.
Most přes navždy bylo mé první setkání s Richardem Bachem, ihned jsem si tu knihu zamilovala. Z těchto tří děl mám zrovna k tomuto nejhlubší vztah. Asi proto, že velká část tohoto příběhu je ztotožněna s mým životem a znamená pro mě mnohem víc, než všechny ostatní knihy. Na obalu díla Most přes navždy si můžete všimnout, že jsem tuto knihu otevřela více než jednou...
Jonathana Livingston Racka jsem četla jako druhou knihu a myslela jsem, že mě Bach nemůže ničím překvapit. Mýlila jsem se. Tento neobyčejný příběh o Rackovi mě naprosto uchvátil. Autor zde na hejnu ptáků ukazuje postoj celé současné společnosti v konfliktu s jedincem. Pokud mám doporučit nejlepší knihu do proniknutí Bachovy filozofie, volím právě tuto. Je velice originální, jednoduchá na pochopení a krátká, tudíž se musí zalíbit každému. Zároveň není tolik osobní a emocionální, jako Most přes navždy nebo Jediný.
Před čtením další knihy jsem byla velice nadšená a očekávala jsem mnohem víc, což způsobilo malé zklamání. Kniha Jediný se z větší části odehrává mimo realitu. V některých pasážích je velmi nejasné, jestli se události odehrávají v současnosti, minulosti nebo budoucnosti. Při čtení tohoto příběhu se čtenář často ztrácí někde v neznámu.
Mám-li vystihnout tyto knihy jedním slovem - jsou nádherné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janie, 01.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Richard David Bach - Most přes navždy (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)