ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carman Patrick (*27.02.1966)

­­­­

Osamělé moře (Elyonova země)

  • díl v sérii: 4 (předchozí: Desáté město; následuje: Hvězdný poutník)

Ještě dříve, než se postavily hradby, než došlo k souboji mezi Abaddonem a Elyonem, než se narodila Alexa Daleyová, žili dva bratři Thomas a Roland Warvoldovi, jejichž minulost byla stejně záhadná jako budoucnost. Vyrostli ve strašných podmínkách sirotčince, odkud uprchli do neznámého, tajuplného světa. Na každém kroku je čekalo vzrušení, dobrodružství a nebezpečí. Jejich příběh vypráví o tajemnu, hledání, přátelství a o záhadách Elyonovy země.

POZNÁMKA:

Tento příběh se od předešlých dílů odlišuje formou psaní příběhu. Příběhy mluvené Ronaldem Warvoldem mají jiný nadpis kapitoly, aby bylo možné odlišit, kdo jaký příběh vypráví; jestli Alexa ten současný, či Roland vypráví příběh své minulosti. Vznikají tak v příběhu dva vypravěči, dvě rozdílné ich-formy.

OBSAH:

Alexa putuje společně s přítelem Yipesem a Rolandem Warwoldem na lodi Warvický maják neznámo kam. Právě proto se Alexa zeptá Ronalda, kam vlastně pluje. Ten jí proto začne vyprávět svůj životní příběh, aby se dozvěděla důvod, kam vlastně plují.

Rolandův příběh se odehrává, když bylo jemu a jeho bratrovi Thomasovi deset a jedenáct let. Žili v Domě na kopci, jakémsi sirotčinci, jejž vlastnila přísná paní Vickersová a její hloupý syn Finch.
Roland ve svém příběhu líčí, jak byl v sirotčinci týrán hladem a ponižován, a také to, jak společně se svým bratrem utekli do města Ainsworth, kde potkali záhadného pana Clawsona a jeho sněžnou lvici Thornu.

Právě s Thornou dostali od pana Clawsona za úkol přinést vysoce ceněný med, pro který se museli vydat až do Velké rokle, kde byl v Ohnivém jezeře připoután Abaddon a jeho krvežízniví netopýři, kterým naštěstí utekli a dostali se do části Velké rokle, kde byl ukryt plást, ze kterého vybrali med. Ovšem museli utéct před obrovskou hromadou včel, což se jim také povedlo.

Pak utekli z Velké rokle ven, kde se setkali s králem Fenwického lesa, obrovským medvědem. Následně putovali k hoře Norwood, k níž dovedli Thornu, neboť hora Norwood byla domovinou Thorny.

Poté přišli do Západního království, ve kterém se rozhodli, že překonají Wakefieldův dům.
Wakefieldův dům byl ohromnou, monstrózní stavbou, o níž se proslýchalo, že v samotném vrcholu věže je ukryto nějaké tajemství.
Bratrům Warvoldovým se však podaří Wakefieldův dům překonat a dostat se až nahoru, kde se dozví, že musí putovat na tajemnou horu Laythen, která má být dalším vodítkem k jejich pouti.
Po jejich odchodu se Wakefieldův dům zřítí.

Těsně před horou Laythen bratři potkávají nám dobře známého obra Armona, jenž slouží siru Alistairu Wakefieldovi (muži, který postavil Wakefieldův dům), a dovede jej k němu, dovnitř hory Laythen, kde má sir Alistair svoje sídlo.

Zde se bratři seznámí a spřátelí se sirem Alistairem. Ten jim nabídne, že u něj mohou zůstat; bratři samozřejmě souhlasí.
Později zjistí, že zde čas plyne strašně rychle.

Uplynou již dva roky, a bratrům se to bude zdát jako nic. Naučí se však od Wakefielda spoustu schopností; budou dokonce schopni i postavit velký dům nebo loď.
Sir Alistair je totiž vezme na plavbu Warvickým majákem (kterou pak Rolandovi dal) a ukáže jim místo, kde musí později odvézt všechny sirotky.

Tímto končí Rolandův příběh, a tak Alexa pochopí, kde plují. Ano, plují na to tajemné místo vyzvednout zase zpět sirotky, které tam kdysi odvezl, neboť když je nyní Abaddon volný (i když jsou jeho služebníci mrtví), bude chtít určitě zabít tyhle ubohé sirotky.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo Osamělé moře nemělo nikdy vzniknout. Je naprosto odlišné od předchozích dílů, jak už formou vyprávění, tak dějem; ten už není vůbec tak pestrý jak v předchozích dílech. Ze začátku to sice vypadá, že bude mít kniha velmi zajímavý děj, ale později se kniha začne ubírat naprosto zbytečným směrem, při kterém budete zívat a přát si, aby tohle utrpení v podobě četby bylo konečně za vámi.
Zamýšlená trilogie o tom, jak Alexa porazila Victora Grindalla a Abaddona, měla zkrátka skončit Desátým městem a žádné jiné pokračování nemělo být.
Kniha Osamělé moře má proto ode mě 1 bod z 5.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruman, 31.10.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Patrick Carman - Osamělé moře (Elyonova země)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­