ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carman Patrick (*27.02.1966)

­­­­

Hvězdný poutník (Elyonova země)

  • díl v sérii: 5 (předchozí: Osamělé moře)
  • pro starší děti

Alexa Daleyová se svým společníkem Yipesem a novými přáteli, které poznává na Pěti kamenných sloupech, dál bojuje proti temným silám zla.
Na dohled Pěti kamenných sloupů zjišťuje posádka Warwického majáku, že zloduch Abaddon není poražen, pouze změnil podobu a skryt pod mořskou hladinou nechal se lodí dovézt až na toto místo, dosud chráněné a svobodné útočiště uprchlíků z Elyonovy země. Warwický maják jde v boji s Abaddonem ke dnu i se svým kapitánem a nestvůra začíná nahlodávat stabilitu čtvrtého sloupu. Právě tam ale Alexa nachází překvapivou pomoc a cestu k záchraně obyvatel sloupů - cestu vzduchem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2015 (2. vydání). Z anglického originálu Stargazer (The Land of Elyon) přeložila Milena Hordinová. Počet stran: 232. ISBN: 978-80-253-2014-3.

OBSAH:

Dlouhá plavba po Osamělém moři zavedla Alexu, Rolanda a Yipese k Pěti kamenným sloupům. Při bouři je napadne obrovské vodní monstrum Abaddon, které s sebou stáhne kapitána lodi Rolanda. Yipese a Alexu zachrání obyvatelé Pěti kamenných sloupů v čele s Matildou, se kterými se brzy spřátelí. Starý pán Jonezy Alexe prozradí její původ - její otec byl král a ona je tedy princezna.

Pět kamenných sloupů jsou vysoké sloupy nacházející se v Osamělém moři, některé jsou propojeny mosty a lany. Na prvním sloupu se pěstují plodiny, na druhém se nachází jezero s domy, třetí je zarostlý, jsou na něm šlahouny vinné révy, po kterých bylo tradicí klouzat na slavnostech. Na čtvrtém měl dům sir Alistair Wakefield, jenž už ale zemřel, a pátý sloup byl neprozkoumaný.
Alexa se na šlahounech rychle naučila klouzat s vlastnoručně vyrobeným kluzákem, který měla na uchycení rukou.

Do sloupů z vody neustále narážel Abaddon s úmyslem zbořit čtvrtý, který pak spadne na třetí, čímž se všech Pět kamenných sloupů zřítí. Proto Alexa musela co nejrychleji najít způsob, jak odsud všechny dostat. Alexa, Matilda, Yipes a Marco se tedy dostali pomocí kluzáků na čtvrtý sloup ve snaze odhalit jeho tajemství.

Na něm to bylo zajímavé, nacházely se zde obrovské nádrže s ještě většími a podivnějšími rybami, které doposud nikdo z nich neviděl. Nejzajímavější na čtvrtém sloupu ale byl jeden starý muž. Musel být několik set let starý. Poté zjistili, že je to sir Alistair, o němž si všichni mysleli, že je dávno mrtvý. Daroval Alexe gigantický balón, se kterým se měli dostat z Pěti kamenných sloupů. Pojmenovala jej Hvězdný poutník.

Před odletem se vše muselo vyzkoušet, jenže na to nebyl dostatek času, čtvrtý sloup se měl každým dnem zbořit. Alexa se tedy vrátila k lidu na druhém sloupu a promluvila k nim i za sira Alistaira. Řekla jim o svém rodu, který dosud skrývala, o Hvězdném poutníkovi a plánu, jak se z Pěti kamenných sloupů dostat. Jako svou princeznu ji lid poslechl.

Alexa i se svými přáteli a sirem vzlétla s Hvězdným poutníkem, aby přistáli na sloupu, kde na ně již čekal lid. Jen co vzlétli, čtvrtý sloup se začal bortit, ale na opačnou stranu, než Abaddon předpokládal. Spadl totiž na pátý sloup, tomu se ulomila špička a ta spadla do Osamělého moře na monstrum, které to zabilo. Žádný ze sloupů se už ani nehnul, všichni tedy byli už v bezpečí!

Další den vzlétla Alexa s přáteli na první cestu Hvězdným poutníkem i s malou částí lidu, tedy s těmi, kteří zde nechtěli zůstat a chtěli se vrátit domů do Elyonovy země. Když je vysadili, letěli zpět na Pět kamenných sloupů pro další část. Alexa tedy našla své poslání, které tak moc hledala...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klára, 19.11.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Patrick Carman - Hvězdný poutník (Elyonova země)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­