ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carman Patrick (*27.02.1966)

   
­­­­

Trnité údolí (Elyonova země)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Temné hory; následuje: Desáté město)

Alexa Daleyová se domnívala, že poté co zvítězila nad člověkem, který ohrožoval město Bridewell zevnitř, skončí i veškeré problémy. Teď, když jsou hradby kolem jejich země stržené, se však objevuje nové, nečekané nebezpečí zvenčí. Alexa se zaplete do zápasu, který ohrožuje nejen její život, a v němž má hrát klíčovou roli. Zlověstné síly se projevují překvapivým a ohavným způsobem a jejich cílem je zahalit zemi temnotou. Aby Alexa a její přátelé pomohli dobru zlo porazit a vrátit zemi klid a mír, musí riskovat mnohem víc, než kdy dřív – poradit si s nestvůrnými obry, krvežíznivými netopýry, vyhladovělými zdivočelými psy a mimořádně ďábelským zloduchem.

Alexa cestuje se svým otcem opět do Bridewellu. Protože jsou nyní hradby strženy, otec jí sděluje nová pravidla ohledně toulání po Bridewellu. Alexe to však nevadí.
Když jednou zajde do knihovny ke svému oblíbenému knihovníkovi Ganeshovi, ozve se najednou od stěny hlasité ťukání. Alexa odsune křeslo a objeví ve stěně skryté dveře. Když je otevře, pozná v nich Yipese - malého človíčka, který ji v minulém díle pomáhal v lese. Yipes jí předá dopis, který mu věnoval zakladatel Bridewellu, Thomas Warvold, s posláním, že tento dopis má Alexe dát rok po jeho smrti. Alexa tedy dopis otevře a dozví se v něm, že se má vypravit do jeskyně v Temných horách kvůli nějakému vzácnému předmětu.
Alexa tedy nezaváhá a vypraví se společně s Yipesem a vlčicí Odessou (která byla manželkou vlka Daria v minulém díle) do Temných hor. Když konečně najdou jeskyni, najdou v ní neznámého člověka, jenž se jim představí jako John Christopher, a veveráka Murphyho, jednoho ze zvířat, s kterými Alexa v minulém díle často mluvila, když měla jocastu.
Zjistí, že tajemný předmět, na který Thomas Warvold poukazoval ve svém dopise, je obyčejná jocasta. Když však najdou další dopis po Warvoldovi, zjistí, že jocasta, kterou našli, je úplně poslední ze všech jocast, a proto ji musí střežit jako oko v hlavě. Ve svém dopise také popíše tajemné místo jménem Castalia (viz úryvek v čítance) a přiblíží jim úkol, který mají vykonat; osvobodit mírumilovné Castaliany od nadvlády zlého Victora Grindalla a jeho znetvořených obrů, porazit zloducha Abaddona, který Victora Grindalla ovládá, a najít Desáté město - Elyonovo sídlo, které se tolik lidí snažilo najít, ale nikdy se jim to nepodařilo.
Družina proto opouští jeskyni a vydávají se skrze Trnité údolí ke Castalii. Cestou potkávají Armona - obra, jenž jako jediný zradil Grindalla a začal pomáhat Elyonovi - a Piggotta a Scroggsse, dva velitele psí smečky z Města psů, které uplatí masem, aby za ně bojovali. V Castalii se seznámí s Balmoralem, který jim pomůže zorganizovat mezi lidmi Castalie vzpouru proti Grindallovým obrům.
Bitva bude lítá, ale Castaliané nakonec vyhrají. Zemře však během ní John Christopher.
Když se Castaliané vrhnou na Temnou věž, sídlo Victora Grindalla, přidá se k nim Alexa. Ta se pak osobně setká s Victorem Grindallem ve věži. Victor Grindall po ní bude chtít jocastu, ale Alexa odmítne; Grindall proto unese Yipese a nabídne Alexe obchod - buď mu do týdne přinese do Bridewellu poslední jocastu, nebo se Yipes stane navždy jeho vězněm. Grindall pak společně s jeho obry odpluje po jezeru směrem k Bridewellu.
V žaláři Temné věže osvobodí Castaliané a Alexina družina vězně - největším překvapením v žaláři bude však Thomas Warvold se svou ženou Renny - Catherine Warvoldovou. Alexa tomu nebude chtít uvěřit - vždyť Warvold byl přece mrtvý! Ale Warvold jim vysvětlí celou pravdu o jeho předstírané smrti, a tak Alexa pochopí pravdu.
Nakonec se Thomas Warvold rozhodne, že bude nejlepší, když budou hledat Desáté město po Osamělém moři a také zachrání Yipese. Proto se družina jde setkat s Ronaldem Warvoldem, bratrem Thomase Warvolda u útesů; Ronald tam skutečně bude se svou lodí, Warvickým majákem.
Kniha končí odplutím Alexiny družiny.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Trnité údolí je vyloženě kniha, v níž se vedlejší postavy z minulých knih stávají mnohem důležitějšími, než by se zpočátku mohlo zdát. To však nevadí - kniha Trnité údolí neztratila žádné kouzlo z minulého dílu a je i dále napínavá. Stejně jako u Temných hor, i tady dávám 5 bodů z 5.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruman, 28.09.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Patrick Carman - Trnité údolí (Elyonova země)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­