ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carman Patrick (*27.02.1966)

­­­­

Desáté město (Elyonova země)

  • díl v sérii: 3 (předchozí: Trnité údolí; následuje: Osamělé moře)

Staré zlo. Nové nebezpečí. Osud země závisí na odvážné dívce. A je to tady. Závěrečný souboj. Na jedné straně zloduch Victor Grindall a jeho děsivý pán, uvězněný Abaddon, na straně druhé třináctiletá dívka jménem Alexa, v jejíchž rukách je osud Elyonovy země. Má-li zvítězit dobro, musí Alexa najít způsob, jak přeplout Osamělé moře, zachránit kamaráda Yipese a objevit záhadné Desáté město. Cestou je napadána ze všech stran, zradí ji blízká bytost a v závěrečné bitvě je v sázce úplně všechno. Dojde i k odhalení velkého tajemství. V těch chvílích se Alexa stává skutečnou hrdinkou...

Alexa Daleyová cestuje po Osamělém moři se svými společníky za cílem najít Desáté město a osvobodit Yipese. Ihned na začátku knihy napadne hrdiny Černé hejno - znetvoření a krvežízniví netopýři, které ovládá Abaddon. Netopýři chtějí najít obra Armona a znetvořit jej, aby mohl sloužit Abaddonovi a Victoru Grindallovi. Armona však na poslední chvíli zachrání nějaký nebeský hlas, který sdělí Alexe, že se Armon musí potopit pod hladinu, aby ho netopýři neviděli. Alexa tedy varuje Armona, kterého zavčas zachrání.
Alexa později zjišťuje, že hlas, který zachránil Armona, druzí neslyší; a skutečně, i příště jí hlas pomůže, i když jej nikdo neslyší. Alexa tedy pochopí, že ten, kdo k ní hovoří, je sám Elyon, stvořitel celé Elyonovy země, který k ní promlouvá skrz poslední jocastu.
Při své plavbě udělají zastávku v Lathbury, městě, kde Alexa Daleyová bydlí. Vyloží tam Catherine - Renny Warvoldovou, kterou odkážou do péče Alexiným rodičům, neboť měla po pobytu v žaláři neblahé následky jak po tělesné stránce.
Plavba končí u města Bridewell, kde dostane Alexa za úkol zachránit Yipese. Alexa tedy použije tajnou chodbu, kterou se do knihovny v minulém díle dostal Yipes. Když se přitiskne k tajným dveřím ve stěně, uslyší Yipesův nářek a Grindallův bujarý smích. Počká si tedy, až Grindall odejde, a pak vejde do knihovny. Všimne si, že je Yipes v železné kleci a je připoután řetězem ke sloupu. Alexe se naštěstí podaří řetěz vytrhnout ze sloupu, ale Yipes zůstane pořád v kleci. Alexa tedy popadne mužíčka do náruče a uteče nazpět. Tam se ostatním hrdinům podaří Yipese z klece vysvobodit.
Pak se Alexina družina rozhodne jít do Desátého města přes Fenwický les a Zákeřné pole. Když už vstoupí do lesa, lesní zvířata je budou chtít zabít, neboť celý les byl téměř úplně mrtvý a seschlý, a zvířata to budou přikládat za vinu právě Alexině družině. Alexa tedy bude chtít zvířata přesvědčit, že oni to neudělali, ale udělali to Grindallovi obři. Zvířata jim nakonec uvěří a pustí je dál.
Když už bude končit les, Alexa ucítí starý známý pach. Grindallovi obři. Otočí se tedy - a uvidí, že se k nim blíží celá skupina obrů v čele s Victorem Grindallem a (málem tomu Alexa nechtěla uvěřit) vlčicí Odessou, která je právě teď zradila!
Victor poručí obrům, aby drželi hrdiny jako zajatce, a Alexe Daleyové vezme poslední jocastu. Bude po ní také chtít vědět, jak se dostane k Desátému městu; protože je Alexa bezradná, prozradí mu způsob, jak se tam dostat - musí sledovat světlo jocasty; když jde dobře, jocasta bliká. Grindall si také vyřídí účty s Thomasem Warvoldem - poručí svému obrovi, aby z něj vymačkal duši, a pak jej odhodil.
Za několik chvil ještě přiletí Černé hejno; ale Armonovi se zázrakem podaří uniknout; Grindall bude jen nevěřícně zírat. Ale když pak někdo zezadu nečekaně uhodí Grindallovi obry a osvobodí zajatce, bude Grindallovi jasné, kdo to udělal.
Jenže jeho zaujalo něco jiného; Černé hejno ho vybízelo, aby ho následoval. Grindall bude zářit štěstím; nechá zajatce zajatci, a společně se svými obry bude následovat netopýry s domněnkou, že našli Desáté město.
Jenže se podařilo to, co se zdálo předtím nemožné; Grindallova družina sice našla Desáté město, ale nevšimla si obrovské propasti, která před ním ležela. Jenže až byli tak blízko a všimli si jí, bylo pozdě; obrovská síla je vtáhla dovnitř propasti. Pak se celá rokle "pukla", a vlila se do ní voda z moře, která ji celou zaplavila. I s Abaddonem, neboť právě Velká rokle byla jeho domov.
Alexina družina se proto bezpečně vydá do Desátého města, kde se setká s duchem Warvolda a Johna Christopherem. Elyonův hlas, jenž nyní slyší všichni, poprosí Armona, jestli by nemohl zůstat v Desátém městě, svém domově, neboť právě zde byli všichni obři stvořeni, než propadli Abaddonovu zlu (tehdy se jmenovali serafové). Armon uposlechne a ve městě zůstane.
Také se dozví, že jejím pravým otcem je Thomas Warvold a Catherine - Renny Warvoldová, a Daleyovi, které považovala za své rodiče, jsou její teta a strýc.
Vysvětlí se také, proč ji Odessa zradila. Mělo to být součástí plánu, aby navedla Victora Grindalla právě k Velké rokli.
Kniha končí návratem Alexy a Yipese na loď Rolanda Warvolda, Warvický maják. Alexa bude natěšená, kam ji osud zavane příště.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Desáté město opět úspěšně navazuje na předchozí knihy - Temné hory a Trnité údolí. Ani v tomto případě neztratilo Desáté město kouzlo z předchozích dílů a i v tomto případě - jak už u mě bývá u Elyonovy země zvykem - dávám 5 bodů z 5.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruman, 29.09.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Patrick Carman - Desáté město (Elyonova země)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­