ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carman Patrick (*27.02.1966)

­­­­

Temné hory (Elyonova země) (2)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Trnité údolí)
  • pro starší děti

První díl fantasy série Elyonova země, v němž se Alexa pokusí zjistit, jaké zlo se skrývá za hradbami města Bridewell.
Dvanáctiletá Alexa se vypraví se svým otcem do městečka Bridewell. Město je obestavěno neprostupnými hradbami a dívku velice zajímá, jakého neznámého zla z okolních Temných hor se obyvatelé města tak moc obávají. V domě, pojmenovaném Renny Lodge, v němž je dívka s otcem ubytovaná, se nachází mimo jiné i pozoruhodná knihovna. A právě v ní započne Alexa své pátrání. Jen si musí dávat pozor na strážce Pervise Kotchera. Tomu se totiž Alexina zvědavost ani trochu nelíbí. Tajemství, jež se Alex podaří poodhalit, má své kořeny v dávné minulosti. Nebezpečí, které by mohlo ohrozit Elyonovu zemi, je však stále živé.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Havlíčkově Brodu roku 2006 (1. vydání). Z anglického originálu The Dark Hills Divide (The Land of Elyon) přeložila Eva Mazůrková. Počet stran: 217. ISBN: 80-253-0229-6.

STRUČNĚ O AUTOROVI A SÉRII:

Autor, jenž se dříve věnoval vytváření stolních her, počítačových programů a webových stránek, svůj příběh napsal na základě vyprávění, která vymýšlel pro své dvě dcery před usnutím.
Série příběhů o Elyonově zemi se rozrostla na 5 dílů (Temné hory; Trnité údolí; Desáté město; Osamělé moře; Hvězdný poutník).

PROSTŘEDÍ:

Elyonova země je kraj stvořený hodným duchem Elyonem. V prvním díle se o Elyonovi dozvídáme jen málo, zmínky o něm jsou doloženy spíše jen legendami, hlavní hrdinka Alexa však nachází stopy jeho kouzelné moci. Ve středu země stojí hlavní město Bridewell, opevněné hradbami a vysokými zdmi propojené s dalšími třemi městy, rovněž opevněnými. Lidé zde žijící se tímto brání proti nebezpečí zvenku, za hradby se ale vydat nesmějí.

HLAVNÍ POSTAVY:

Alexa Daley - 12letá dcera vůdce jednoho z měst, malá a štíhlá dívka se zájmem o knihy, vynikající chytrostí a důvtipem; zakladatel opevněného komplexu čtyř měst Thomas Warvold, moudrý a dobrý muž, skrývající různá tajemství; velitelé dalších měst - starý Ganesh, Warvoldův syn Nicolas; knihovník Grayson, posel Silas, velitel vojska Pervis Kotcher

DĚJ:

Alexa přijíždí s otcem do Bridewellu jako každý rok. Zatímco dospělí se chystají probrat mnohé důležité věci, Alexa by ráda prozkoumala, co se skrývá za hradbami města. Musí se mít ale na pozoru před protivným velitelem stráží Pervisem, který ji sleduje a vyhrožuje jí. Alexu si však oblíbil zakladatel města, Warvold, jenž ale za podivných událostí umírá. Alexa od něj získává různé informace a tajný klíček od tunelu, který vede za hradby. Proleze jím však jenom malý člověk.

Alexa se ocitá v lese, kde se jí ujímá malý človíček Yipes. Provází ji lesem, aby ji představil jistému Dariovi, od nějž má získat cenné informace. Alexa v malé tůni objeví kouzelný svítivý zelený kámen, který jí - jak se brzy ukáže - umožní mluvit se zvířaty. Darius jí o tom zanedlouho přesvědčí, je totiž sám vlk. Alexa poznává ještě jiná zvířata a dozvídá se, že říši zvířat i lidem za hradbami hrozí velké nebezpečí.

Když kdysi Warvold nechal stavět hradby, využil k tomu také trestance z přeplněných věznic. Podle domluvy měli být po dokončení stavby umístěni po částech do věznic v nově vzniklých městech, ukázalo se ale, že hlídat je je zbytečnou přítěží, takže byli propuštěni do lesů s tím, že za hradbami nikomu škodit nemohou. Trestanci však pod velením člověka žijícího uvnitř, jistého Sebastiana, vybudovali síť tunelů a skrytých stezek, aby se prokopali až do Bridewellu a zaútočili na jeho nic netušící obyvatele.

Po smrti Warvolda nastala pro tento útok ta pravá chvíle a Alexa byla vybrána Warvoldem i zvířaty za budoucí zachránkyni říše. Zvířata si od její pomoci slibují hlavně to, že budou-li lidé ve městech v bezpečí, odstraní hradby, které předělily Elyonovu zemi a oddělily od sebe některé zvířecí rodiny.

Alexa musí jednat takticky, po návratu do Bridewellu totiž netuší, kdo by mohl být zrádcem. Navíc zjišťuje, že Sebastian má své špehy i mezi zvířaty - sleduje ji pár kocourů a jakýsi sokol. I někteří z trestanců mají totiž Elyonův kámen a dovedou promlouvat se zvířaty. Alexa má ovšem pomocníka, veverčáka, jenž jí napomáhá získat další informace k vypátrání Sebastiana. Nabízelo by se, že zrádcem bude protivný Pervis, který ji i ostatní urazil tak nehorázně, že byl za trest uvězněn. Alexa jej ve vězení navštíví a ukáže se, že pouze žárlil na její postavení, protože sám byl jako dítě Alexe dost podobný, jenže jeho osud k němu byl tvrdý a on zahořkl. Alexa mu předá veškeré informace a zasadí se přímluvou také o jeho propuštění. Jeho oddanost i vůdcovské schopnosti jsou totiž v situaci ohrožení velmi cenné.

Zvířata dodávají Alexe zprávy, podle nichž se schyluje k útoku. Protože všichni ale věří, že trestanci byli podle Warvoldovy domluvy umístěni do věznic, zprvu Alexe nikdo nevěří. Alexin otec svolává všechny významné osoby ke schůzi, na které je Alexa několika důkazy přesvědčí - převypráví Yipesův příběh a někteří v něm poznávají malého kluka, sirotka beze jména, kterého se Warvold ujal, ale který jednou záhadně zmizel. Pro svůj vzrůst i původ byl lidmi vysmívaný, proto toužil žít v lese se zvěří. Díky své malé postavě se mohl protáhnout úzkým tunelem, stejně jako později Alexa, na svobodu.

Alexa také rozluštila tajemství jocast, drahých kamenů Warvoldovy ženy Renny, jež před Sebastianem takto nepřímo varovala. Souviselo s příběhem o šesti slepcích, kteří dotykem poznávali slona, každý si ale utvořil jinou představu podle toho, které části jeho těla se dotkl. Jedna z jocast zobrazovala právě toto. Další zobrazovala člověka modlícího se v bezmezné víře a poslední pouze písmeno S.

Od zvířat měla Alexa plánek podzemních chodeb trestanců, dalo se tedy vytušit, ve kterém místě budou chtít zaútočit.
Město se začalo na útok připravovat, zbývalo už jenom usvědčit Sebastiana dříve, než varuje své muže. To Alexa vytušila a na Sebastiana proto počkala poblíž tajné chodby vedoucí z města. Po malé potyčce prokázala totožnost Sebastiana, k čemuž ji přiměla poslední stopa z Warvoldova vzkazu, zanechaném v jeho oblíbené knize. Zobrazovala postavu mytického boha sloní podoby jménem Ganesh. Právě tento stařec a starosta jednoho z měst se ukázal být bývalým trestancem, který dokázal pod plnovousem ukrýt své T, cejch vypálený trestancům na tvář, který začal budovat nové město, a tím si získal důvěru a úctu lidí. Celou dobu však usiloval o pomstu a získání moci nad Bridewellem.

Alexe v nerovném souboji se Sebastianem na poslední chvíli přichází na pomoc vlk Darius a Yipes, takže Sebastian je nakonec poražen. Také trestanci jsou zneškodněni, ukazuje se, že slepě následovali svého vůdce, protože mimo společnost neviděli žádný jiný smysl pro svůj život. Mnoho jich pod vlivem tíživých životních podmínek už zemřelo.

Měsíc po událostech byly strženy hradby, lidé získali novou svobodu a zvířata volnost pohybu. Alexin kouzelný kámen ztratil svou moc, ale ona v samém závěru uvažuje o Elyonovi, stvořiteli země, o důvodech, proč ji opustil, i o záhadách, které nabízí svět kolem. Tato úvaha je příslibem pokračování Alexiných dobrodružství v dalších dílech série.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana T., 03.09.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Patrick Carman - Temné hory (Elyonova země) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)